Kočner: Viem, že vláda môže zaplatiť viac

Reklama:
22. 09. 2004

Zdroj: TASR

Majiteľ spoločnosti Gamatex Plus Marián Kočner hovorí, že spoločnosť Trnava Invest vyplácala majiteľom pozemkov pod novou investíciou PSA Peugeot aj vyššie sumy, ako uvádzali znalecké posudky.

Štát by podľa neho teraz mohol podobným spôsobom postupovať aj v prípade výkupu pozemkov pod fabriku Hyundai/Kia pri Žiline. Predstavitelia Trnava Investu-dodávateľský park však TASR informovali, že predmetné výkupu pozemkov, na ktoré upozorňuje Kočner, boli realizované nie pre štát, ale pre súkromné firmy.

Kočner, ktorý asi pred mesiacom kúpil takmer hektár pôdy pre automobilku Hyundai/Kia, dnes na tlačovej besede v Bratislave uviedol, že disponuje zmluvou, podľa ktorej spoločnosť Trnava Invest tento rok kúpila 9 parciel označených ako orná pôda vo výmere 54 000 m2. Tie znalec ocenil na 130 Sk za štvorcový meter (m2).

Zmluvné strany sa však dohodli na kúpnej cene až 230 Sk/m2. Ak teda podľa Kočnera minister Rusko tvrdí, že štát nemôže zaplatiť za pozemky pre Hyundai/Kia viac ako uvádza znalecký posudok, tak klame . Uvedenú zmluvu však Kočner odmietol poskytnúť médiám.

Zuzana Karhútová zo spoločnosti Trnava Invest-dodávateľský park však spresnila, že nad úroveň znaleckých posudkov v tomto prípade neplatil štát, ale tri súkromné firmy vrátane silnej finančnej skupiny J&T. Práve privátne spoločnosti na rozdiel od štátu sa pri výkupe pozemkov nemusia striktne držať vypracovaných znaleckých posudkov.

Právny zástupca nespokojných vlastníkov žilinských pozemkov Marek Benedik na tlačovke uviedol, že v mene občanov, ktorí doteraz nepredali svoje pozemky, podal odvolanie proti územnému rozhodnutiu stavebného úradu v Žiline. To je podľa neho kľúčové pre ďalší priebeh výstavby závodu Hyundai/Kia a samotné vydanie stavebného povolenia nakoľko bez predmetného rozhodnutia štát nemôže rozbehnúť ani proces vyvlastňovania pozemkov vo verejnom záujme.

Benedik spochybnil pripravovaný začiatok výstavby závodu Hyundai/Kia, keďže odvolacie konanie dovtedy pravdepodobne nebude ukončené. "Považujem za absolútne nepredstaviteľné, že by bolo možné 15. októbra stavať. Podľa môjho názoru nebude k tomu dňu existovať právoplatné územné rozhodnutie a preto neprichádza do úvahy ani vydanie stavebného povolenia," dodal Benedik.

Na pozemkoch pod plánovanou investíciou Hyundai/Kia bola podľa Kočnera odobratá, či, podľa neho ukradnutá ornica z celkovej výmery 220 hektárov (ha). V tomto prípade bolo urobené podanie občanov na prokuratúru. "Podľa môjho názoru je už v súčasnosti nesporné, že skrývka ornice, ktorá bola vykonaná na predmetných pozemkoch je jednoznačne protiprávnym zásahom do vlastníckych práv tamojších obyvateľov," uviedol Benedik zastupujúci približne 300 ľudí, ktorí ešte nepredali svoju pôdu.

Ako pripomenul, minister Rusko sľúbil, že po vykonaní archeologického prieskumu v danej lokalite sa odvážaná ornica vráti naspäť . Podľa zástupcu petičného výboru občanov Dušana Mikulíka však dochádza k jej rozkrádaniu z pozemkov. Svoje tvrdenie opiera o dôkazy o tom, že ornica sa odvážala mimo stanoveného miesta v obci Krasňany.

Kočner tiež vyslovil výhrady k uzatváraniu rôznych dodávateľských zmlúv právneho, stavebného, či projekčného charakteru v súvislosti s prípravou závodu Hyundai/Kia, ktoré sú podpisované bez výberového konania priamym zadaním. Štát tento postup zdôvodňuje krátkosťou času, podľa Kočnera však od podpisu zmluvy s Kiou bolo doteraz dosť času na to, aby prebehli výberové konania.

Podrobne monitorujeme:

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...