Kočner a Američania za skládkou nikdy neboli. Skládku v Pezinku stále stavajú Manovci. Mesiace zavádzali

Reklama:

Kočner tvrdí, že investora skládky z neho spravili hlúpi novinári. Mesiace s ním pritom o nej rokovali úrady i minister.

04. 12. 2008

Zdroj: Michal Piško, SME Online

Bratislava - Otázka, prečo o pezinskej skládke odpadov na úradoch stále vyjednáva podnikateľ Ján Man starší, ktorý sa od nej mesiace dištancuje, je po včerajšku zodpovedaná. Pezinskí aktivisti pri študovaní spisu objavili dokumenty, podľa ktorých Man práva na americkú spoločnosť Westminster Brothers nikdy nepreviedol. O Američanoch pritom v súvislosti s kauzou hovoril aj premiér Fico.

Ministerstvo životného prostredia pred týždňom na demonštrácii Pezinčanov pred úradom vlády oznámilo, že dočasne pozastaví výstavbu na skládke. Spoločnosti Westminster Brothers a Ekologická skládka až vtedy súdu oznámili, že prevádzkovateľom i stavebníkom skládky je a vždy bola iba Manova spoločnosť Ekologická skládka a nie Westminster Brothers. Zo spisu však vyplýva, že práve na túto spoločnosť Man na začiatku roka previedol práva na výstavbu skládky.

Popierajú vlastné kroky

„Po hrubo nepravdivej mediálnej diskreditácii našej spoločnosti sme sa rozhodli, že od výstavby skládky upúšťame a celý projekt sme odovzdali tretej osobe,“ napísal Man vo februári v tlačovej správe. Spravil tak niekoľko dní potom, ako sa proti spájaniu kauzy so Smerom ohradil premiér Robert Fico.

Územné povolenie pre skládku vydal krajský stavebný úrad, na čele ktorého stál Manov syn, nominant Smeru a vlastník pozemku pod skládkou Ján Man mladší.

Spoločnosť Westminster Brothers vtedy oznámila inšpekcii životného prostredia, že sa „na základe osobitnej zmluvy stala právnym nástupcom prevádzkovateľa Ekologická skládka a všetky práva a povinnosti vyplývajúce z povolenia prešli týmto dňom na nás.“

Minulý týždeň už súdu napísali, že „nikdy nebola uzatvorená zmluva o prevode práv a naše oznámenie bolo preto predčasné a nepodložené“.

Minister si zmenu nevšimol

Od februára pritom štátne orgány doručovali všetky rozhodnutia o skládke zástupcom Westminster Brothers, ktorými boli Jozef Dučák a Marián Kočner. Tým firma vypovedala splnomocnenie až predvčerom a ministerstvo sa preto posledné rozhodnutie o pozastavení prác pokúša doručiť do USA, kde bola spoločnosť založená.

Ministerstvo malo o tom, že stavebníkom nie je Westminster Brothers, vedieť už dávno. V spise sa totiž nachádza aj oznámenie Jána Mana staršieho zo 4. augusta, v ktorom inšpektorátu životného prostredia oznamuje, že „stavba skládky odpadov je vo výlučnom vlastníctve Ekologickej skládky“ a „všetky práva vyplývajúce z povolenia sú výlučne v dispozícii našej spoločnosti“.

Minister Ján Chrbet (SNS) po augustovom nástupe do funkcie sprvu na stretnutia Manovcov aj prizýval, vysvetľoval to však tým, že sú „majiteľmi tehelní, na ktorých území skládka je“. Neskoršie rokovania aj listiny už smerovali na Kočnera.

Obrovský podvod

„Došlo k neuveriteľnému klamaniu občanov, ministra životného prostredia, predsedu vlády. Predstavitelia Westminster Brothers chodili na rokovania, suverénne diskutovali s vysokými predstaviteľmi štátu ako prevádzkovatelia skládky a dnes sa ukazuje, že to bolo celé obrovský podvod,“ tvrdí aktivista Jaroslav Pavlovič.

Podľa právničky aktivistov Zuzany Čaputovej je „podvod“ ďalším dôvodom na zrušenie povolenia skládky. Ján Man starší včera pre TASR poprel, že skládku stavia. „Trvám na tom, čo som povedal vo februári.“

Kočner naopak agentúre povedal, že to, že Westminster Brothers je novým prevádzkovateľom skládky, tvrdili po celý čas iba novinári. „Je to hlúposť a blbosť niektorých slovenských investigatívcov, ktorí sú povrchní a nejdú do podstaty veci.“

Ministerstvo životného prostredia včera napísalo, že si informácie nemôže overiť, lebo nie je účastníkom súdneho konania.

Kto je investor skládky?

  • September 2007: Spoločnosť Ekologická skládka žiada o povolenie výstavby skládky.
  • Február 2008: Ekologická skládka postupuje práva na výstavbu skládky americkej firme Westminster Brothers.
  • November 2008: Ekologická skládka aj Westminster Bro­thers píšu súdu, že zmluva o prevode práv uzatvorená nikdy nebola a prevádzkovateľom skládky bola celý po čas Ekologická skládka.

Ako Man nič so skládkou nemal

Keď minister životného prostredia Ján Chrbet v októbri na pokyn premiéra Roberta Fica prišiel na obhliadku staveniska pezinskej sklád­ky, zavolal si aj šéfa Ekologickej skládky Jána Mana staršieho, ktorý od februára vyhlasoval, že so skládkou nič nemá. Na otázku novinárov, prečo zavolal jeho a nie zástupcu Westminster Brothers, minister odpovedal: „Pán Man je majiteľom tehelní, na ktorých území skládka je.“

Man sa novinárov pýtal: „Na základe čoho ste prišli na to, že ja sa o tento problém intenzívne zaujímam? Vy si myslíte, že ak vie niekto povedať informáciu, že je hneď zainteresovaný vo veci?“ 

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...