Koalícia je proti vyvlastňovaniu

Reklama:

Z polí pri Žiline, kde by mala vyrásť automobilka Kia, začali v pondelok sťahovať stavebné mechanizmy, ktoré zhŕňali ornicu.

18. 08. 2004

Zdroj: Roman Krpelan, SME Online

Bratislava - Dnes sa zíde vláda, ktorá by mala rozhodnúť, či nespokojných vlastníkov pozemkov pri Žiline, ktoré sľúbila automobilke Kia, štát vyvlastní, alebo im ponúkne za ich pôdu viac. Minister hospodárstva Pavol Rusko uprednostňuje možnosť, aby vláda Kórejčanom oznámila, že Slovensko nedokáže dodržať zmluvný záväzok, a ponúkla im na továreň inú lokalitu.

"Ukazuje sa, že pri vyjednávaní, ktoré minister Rusko viedol, dostal vládu do situácie, keď záväzky, ktoré boli dané, nie je možné splniť," hovorí politológ Ľuboš Kubín.

"Šilo sa to horúcou ihlou a fakticky teraz za to asi zaplatíme daň a možno aj politickú," povedal predseda SMK Béla Bugár. O konkrétnej zodpovednosti je podľa neho ešte predčasné hovoriť, lebo verí, že nakoniec sa problém vyrieši.

Aj KDH vidí problém v manažovaní investície. "Nechcem hľadať konkrétnu vinu, ale s takýmto problémom sme sa pri rovnakej investícii PSA v Trnave nestretli," povedal podpredseda KDH Pavol Minárik.

Bugár sa pýta, či je vôbec možné pozemky vyvlastniť. Podľa neho je sporné, či ide o investíciu vo verejnom záujme, keďže automobilka je súkromná spoločnosť.

"Za SMK hovorím - nie sme za týchto podmienok za vyvlastnenie. Lebo sa nám môže stať - a toto je asi účelom podnikateľa Mariána Kočnera - že nás dajú na Ústavný súd a budeme mať ústavný problém," povedal Bugár. Podnikateľ Kočner, známy súper Pavla Ruska zo sporov o televíziu Markíza, nedávno kúpil časť pozemkov a hovorí, že chce brániť práva vlastníkov.

Ministri SMK sa chcú Ruska spýtať, o koľko by sa predražila investícia, keby sa zvýšila cena za pozemky, alebo o koľko viac by musel štát vynaložiť, ak by firme navrhol zmenu lokality, a či by s tým Kia vôbec súhlasila. Bugár nevylúčil, že sa investíciou bude zaoberať aj najbližšia koaličná rada.

Podľa Minárika sa vlastníci pozemkov správajú tak, ako im to manažéri akcie umožnili, keď prezradili, akú cenu pozemky majú. "Ak nebude možná dohoda s investorom o zmene lokality, a z médií viem, že zatiaľ nie je, tak sa bude musieť uplatniť inštitút vyvlastnenia," povedal Minárik.

Keby Kórejčania zo Slovenska odišli, mala by byť podľa Minárika vyvodená plná zodpovednosť za všetky zmarené investície, ktoré štát pripravil pre tohto investora a nebude ich môcť prakticky inak využiť.

Ak sa výkup pozemkov predraží, Roman Vavrík z SDKÚ je naklonený rozhodnutiu, aby sa investícia premiestnila do Nitry. Priznáva, že vyvlastňovanie môže byť problém, a nie je jeho zástancom. "Fakt je, že sa tu ťažko dokazuje verejný záujem, lebo ide o súkromného investora."

Správny manažérsky postup by podľa Vavríka bol, keby sa pozemky vysporiadali skôr, ako štát uzavrie písomný záväzok. Na otázku, kto je konkrétne zodpovedný za tento stav, odpovedal: "Čo vám mám na to povedať? Vždy musí byť niekto, kto za to má zodpovednosť, tak je to v podnikaní aj v politike."

Kubín upozorňuje, že ak slovenská vláda dáva sľuby na medzinárodnej scéne, mala by dávať také, ktoré dokáže splniť. "Ukazuje sa, že sľuby, ktoré dávajú naši politici na domácej scéne - od volebných sľubov až po sľuby vo vládnom programe - sa dajú premlčať. Ale v medzinárodnom rozmere ich nedodržiavanie znižuje kredibilitu Slovenska aj vlády," povedal.

Vláda by podľa politilóga mohla pouvažovať aj nad tým, či nepoverí rokovaniami s Kia okrem Ruska aj iného člena vlády, keďže situácia sa zhoršila. Čo sa týka sporu Rusko verzus podnikateľ Marián Kočner, ide podľa Kubína o príklad, keď z hľadiska štátu spor dvoch ľudí môže dehonestovať výkonnú moc a záväzky, ktoré na seba zobrala.

Podrobne monitorujeme:

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...