Klamár predsedom parlamentu

Reklama:

Rozumieť súčasnej opozícii je niekedy naozaj veľmi zložité. Pred dvoma týždňami sa pokúsila kvôli Paškovi odvolať Fica a včera väčšina opozičných poslancov zahlasovala pri voľbe Paškovho nástupcu za Ficovho nominanta Pellegriniho. A zvolila usvedčeného klamára za predsedu NR SR.

26. 11. 2014

Zdroj: Ondrej Dostál, Projekt N

Reklama:

Opoziční politici nemali voči Pertrovi Pellegrinimu žiadne vážnejšie výhrady ani vo svojich verejných vyjadreniach. Igor Matovič ho dokonca označil za „normálneho chlapíka“. Svojím spôsobom má pravdu. Pellegrini pôsobí dojmom milého chlapíka. Keď ho stretnete na chodbe parlamentu, usmeje sa na Vás a priateľsky Vás pozdraví, inštinktívne spravíte to isté. Keď ho počujete hovoriť, nemáte pocit, že trepe. Skrátka, nie je to žiadny arogantný paška, ani snaživý neschopný kolesík. Je pravdepodobné, že na novom poste bude lepší ako jeho predchodca, a je celkom dobre možné, že raz z neho bude nielen Paškov, ale aj Ficov nástupca. Je to však pre opozičného poslanca dostatočný dôvod voliť ho za predsedu parlamentu?

Za zvolenie Pellegriniho hlasovalo 120 zo 136 prítomných poslancov. Ak medzi nimi bolo všetkých 83 poslancov vládneho Smeru, muselo zaňho hlasovať aj 37 zo 67 poslancov opozície. Zjavná väčšina.

Hlasovanie opozície za vládneho kandidáta na post predsedu parlamentu by v inej situácii snáď mohlo byť prejavom snahy o vyššiu politickú kultúru a menej konfrontačné vzťahy na politickej scéne. Avšak po tom, čo predseda parlamentu abdikoval v dôsledku tlaku verejnosti vyvolaného korupčnou CT kauzou, je úplne absurdné, ak opozícia podporí vládneho kandidáta. Ak to nemá byť vysielanie balónikov o možnosti prisadnutia si do vládneho kočiara so Smerom po nasledujúcich voľbách, tak je to úplne nezrozumiteľné gesto. Smer má dostatok poslancov, aby si svojho predsedu parlamentu zvolil aj sám. A nešlo predsa ani o voľbu medzi Paškom a Pellegrinim. Rozhodol Fico. Prikladať ruku k dielu bola zo strany opozície nepochopiteľná nadpráca.

A keby len to. Pellegrini je problém nielen vzhľadom na Fica a Pašku, ale aj sám o sebe. V júli 2008 ako poslanec Smeru predložil pozmeňujúci návrh k novele cestného zákona, ktorým doňho zakomponoval rozšírenie pôsobnosti protiústavného zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá na ďalšie úseky diaľnic a ciest. V odôvodnení svojho pozmeňováku to zatajil a tvrdil, že ide len o previazanie dotknutých zákonov. Po slovensky povedané KLAMAL. A klamal tak presvedčivo, že mu to väčšina vtedajšej opozície zbaštila a za jeho pozmeňovák zahlasovala. Zahlasovala tak za rozšírenie pôsobnosti zákona, ktorý sama ostro kritizovala, dokonca ho napadla na ústavnom súde. A ústavný súd neskôr konštatoval, že bol naozaj protiústavný. Pritom to, že je ten zákon protiústavný, vedeli všetci úplne od začiatku. Vrátane jeho predkladateľov.

Človek, ktorý v parlamente klamal, aby pomohol rozšíriť vedome protiústavné stavanie diaľnic na cudzích, ešte nevyvlastnených pozemkoch, nemá čo robiť na čele parlamentu. To, že to inak vidia smeráci, ma neprekvapuje ani trochu. Ale že je to jedno aj väčšine opozičných poslancov, ma predsa len trochu zaráža.

Úradné dokumenty

I/18 Prešov, Levočská - Obrancov mieru križovatka, most, stavebné povolenie

Rozhodnutie Okresného úradu Prešov, Odbor cestnej dopravy a pozemných komunikácií, číslo OU-PO-OCDPK-2017/007147-04 zo dňa 17. 2. 2017.

Diaľnica D1 Prešov západ - Prešov juh, oznámenie o začatí konania o predĺžení platnosti stavebného povolenie

Verejná vyhláška, ktorou sa oznamuje začatie konania o predĺžení stavebného povolenia, č. j. 10424/2017/SCDPK-C240/12922 zo dňa 16. 2. 2017 pre stavbu "Ďiaľnica D1 Prešov západ - Prešov juh".

I/18 Prešov, Levočská - Obrancov mieru, Úprava trolejového vedenia, oznam o začatí stavebného konania

Verejná vyhláška, ktorou Prešovský samosprávny kraj, Úrad Prešovského samosprávneho kraja, Odbor dopravy, oznamuje začatie stavebného konania a nariadenia ústneho konania, č. j. 02416/2017/OOD-002 zo dňa 10. 2. 2017 pre stavbu...

Poznámky k zákonom

Môže súd nariadiť stavebnému úradu vykonanie štátneho stavebného dohľadu?

Žalobca podal obci Hodruša-Hámre, ako príslušnému stavebnému úradu,žiadosť o prešetrenie legálnosti...

Môže mi úrad doručiť zásielku, ak dlhodobo nie som doma?

Pri doručovaní úradných rozhodnutí v správnom konaní sa často stretávam s takzvanou fikciou...

Neoznámenie trestného činu. Povinnosť oznámiť trestný čin. Mám takú povinnosť alebo nie?

Som povinný oznámiť trestný čin alebo podozrenie z trestného činu? Kedy nie som povinný oznámiť...

Výkup pozemkov na obchvat: Nechcel čakať, vyplatia ho skôr

Národná diaľničná používa dvojaký meter, tvrdia vlastníci.

Dopravný expert: Nechoďme do diaľnic v polovičnom profile

Podobná diskusia o doprave, akú zažíva Prešov, čaká aj iné mestá. Obchvat Prešova sa prehodnocuje a...

Ani päťdesiat úradných pečiatok vám nepomôže, keď si niekto spomenie, že práve váš dom je treba chrániť pre budúce generácie

Mal by štát zrušiť povolenie na zbúranie funkcionalistickej vily v pražských Petřinách? Hosťami...

Na prebratie zásielky bude viac času

Úradná zásielka adresovaná občanovi napríklad zo stavebného úradu je považovaná za doručenú na...

Jarovce sa odvolali proti rozhodnutiu o vyvlastnení pozemkov pre diaľnicu D4

Obec už časť pozemkov pod diaľnicu NDS predala, ďalšie pozemky potrebuje z dôvodu, že zmeny a...

Pozemkové úpravy a ochrana pôdy

Motto: Bohatý hospodár nepredáva svoj majetok.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...