Investíciu v Nitre zabrzdili spory o pozemky

Reklama:

O pôdu pod zábavným centrom za poldruha miliardy korún sa prihlásili dedičia. Mesto o spore vedelo, ale neinformovalo.

24. 06. 2005

Zdroj: Jana Beňová, SME

O pôdu pod zábavným centrom za poldruha miliardy korún sa prihlásili jej údajní dedičia. Mesto o spore vedelo, ale neinformovalo.

V centre Nitry sa zatiaľ nestavia, ale pozemky, z ktorých časť má sporné vlastníctvo, sa už pripravujú na stavbu.

Nitra - Najväčšiu realitnú investíciu v Nitre za 1,5 miliardy korún - zábavné stredisko Centro - ohrozujú tri týždne po položení základného kameňa spory o pozemky. O 40 árov pozemku neďaleko výstaviska Agrokomplex sa uchádza sedem pravdepodobných dedičov po pôvodných vlastníkoch zo Štitár. Ich parcely zasahujú priamo pod stavbu budúceho spoločenského a nákupného strediska. Nitre možno hrozí medzinárodná arbitráž a stavebný úrad už ohlásil, že pozastaví stavebné konanie.

Spravodlivosť a peniaze

Skupina ľudí zažalovala mesto už koncom roka 2003. Právna zástupkyňa dedičov Viera Šantová kritizovala doterajší postup mesta: "Napriek tomu, že spor nie je ukončený, vydal stavebný úrad koncom minulého roka stavebné povolenie, ktoré nadobudlo právoplatnosť v januári tohto roka. Stavbu musíme zablokovať a obrátime sa na prokurátora," povedala Šantová.

Dediči tvrdia, že sa chcú domôcť spravodlivosti. "Keď nebudem mať peniaze na súdne výdavky, predám aj vlastný dom," povedal jeden z nich, ktorý nechce byť menovaný. Ľudia, ktorí si nárokujú na pozemky, hovoria, že nechcú brániť výstavbe, iba za ne dostať peniaze. "Pýtali viac ako 1100 korún za meter štvorcový a menej ako 3000 korún za meter štvorcový, čo je cena pozemkov mimo centra Nitry," povedala Šantová.

Referent zo stavebného úradu v Štúrove Ľudovít Molnár SME potvrdil, že podľa stavebného zákona musí úrad stavebné konanie prerušiť a čakať na rozhodnutie súdu.

Primátor: Prišli zlatokopi

Primátor Nitry Ferdinand Vítek tvrdí, že v čase stavebného konania neexistoval dôvod na jeho zastavenie. Dediči pôvodných vlastníkov "nevzniesli námietky a neboli účastníkmi konania". Podľa neho sa pri veľkých investičných akciách "často objavujú zlatokopi a vstávajú z hrobu mŕtvi vlastníci". "My sme konali v súlade so zákonom a zodpovednosť za prípadné škody odmietame. Stavebný úrad nebral do úvahy súdny spor, ktorého výsledok je veľmi problematický. Keby sme čakali na rozhodnutie súdu, v meste by sme nič nepostavili," povedal Vítek.

Územné rozhodnutie, ktoré oznamovalo výstavbu Centra, zverejnilo mesto verejnou vyhláškou 15 dní na internete a na úradnej tabuli mesta. Vyzvali v ňom účastníkov konania, aby oznámili svoje námietky. Stavebný úrad žiadny podnet od tejto skupiny vlastníkov nedostal, o ich nárokoch však vedel. Zamestnanec stavebného úradu chodil za mesto na súdne pojednávania. Mesto bolo tiež účastníkom stavebného konania, malo teda povinnosť informovať stavebný úrad o ich majetkových nárokoch.

Ak podá prokurátor protest proti vydaniu stavebného povolenia, stavebný úrad ho môže zrušiť. Ak sa s protestom nestotožní, postúpi ho na krajský stavebný úrad a ak sa s ním ani ten nestotožní, skončí na rezortnom ministerstve.

Investor zatiaľ nehovorí o porušení práva

Investori stavby Discovery Group a Globálny investičný fond DB Real Estate Global Opportunities zo skupiny Deutsche Bank ešte pred nadobudnutím účinnosti stavebného povolenia vyplatili osem miliónov korún 22 vlastníkom z Nitrianskych Hrnčiaroviec. Hlásili sa o vlastníctvo 68 árov a vyhrali spor na okresnom súde.

Okrem toho má mesto ešte dva spory o pozemky, ktoré sa týkajú reštitúcií. Na otázku, či mesto o súdnych sporoch informovalo investora, odpovedal Vítek kladne. Paulína Sjolstrandová z Discovery group sa k tomu odmietla vyjadriť.

Investor doteraz minul 15 percent z plánovanej sumy. Pozemky na Centro má stále iba prenajaté, hoci nitrianski poslanci mu už schválili ich predaj.

Zástupca investora Aleš Dostál sa včera stretol s právnou zástupkyňou skupiny dedičov zo Štitár. Stanovisko zverejní až na budúci týždeň.

Nezainteresovaný odborník na development povedal, že mesto by malo chrániť záujmy investora a informovať ho o otvorenom spore s majiteľmi pozemkov, určených na výstavbu. Inak vznikne neštandardná a pre zahraničného investora veľmi citlivá situácia, ktorá vrhá zlé svetlo na investičné prostredie na Slovensku.

Centro Nitra má byť strediskom nákupu a zábavy. Počíta s hypermarketom, kaviarňami, obchodmi a šiestimi kinosálami na rozlohe 20-tisíc metrov štvorcových.V druhej fáze majú pribudnúť priestory rozlohy 8-tisíc metrov štvorcových. Otvoriť ho plánujú na jeseň budúceho roka.

Podrobne monitorujeme:

Nitra, zábavné centrum Centro  

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...