Inšpektori: Nevieme, či sa stavia

Reklama:

Doterajšie kontroly nezákonné práce neobjavili, nové objekty však áno. Dozor sa začne dnes.

16. 05. 2008

Zdroj: Michal Piško, SME

Či sa pezinská skládka odpadov načierno stavia alebo nie, začne inšpektorát prešetrovať dnes. Dva týždne od podania.

Bratislava - Skládka odpadov v Pezinku sa nestavia, hoci možno sa stavia – takúto zložitú pozíciu inšpektorátu životného prostredia v Bratislave musel včera obhajovať pred parlamentným výborom pre životné prostredie riaditeľ Miroslav Held.

Poslanci si Helda predvolali, aby vysvetlil, prečo dosiaľ inšpekcia nezastavila práce, ktoré sa na nepovolenej stavbe začali pred vyše dvoma týždňami.

Inšpektorát stavbu skládky najskôr povolil, hoci je v rozpore s územným plánom Pezinka, ústredie inšpekcie však výstavbu po protestoch mesta pozastavilo až do rozhodnutia o odvolaní. Investorovi nariadilo „zdržať sa akýchkoľvek stavebných prác súvisiacich so skládkou odpadov“.

Koncom apríla však Pezinčania v bývalej tehliarskej jame spozorovali čulý stavebný ruch. Inšpektorát preto vyzvali, aby nariadil práce zastaviť a uložil investorovi pokutu.

Nové „objekty“ si všimli

Held včera poslancom vysvetľoval, že práce zatiaľ nemohli nariadiť zastaviť, pretože počas dvoch kontrol minulý týždeň žiadne neprebiehali. „Inšpektori pri kontrole zistili, že prebiehala iba normálna ťažba hliny a na druhý deň tam už neboli ani tieto stroje,“ tvrdí.

Pezinský aktivista Jaroslav Pavlovič jeho vyjadrenie označil za nezmysel. „To, že tam v čase kontroly neboli stroje, neznamená, že neboli dôkazy o činnosti. Tie sme predložili na fotkách.“

Tvrdí, že v jame bola vybudovaná akumulačná nádrž, valcoval sa terén, upravovali svahy, rúbali náletové dreviny a začala sa stavať prístupová cesta. „Tieto objekty sú pritom v projekte skládky,“ hovorí.

Held priznal, že inšpektori ho na objekty upozornili. „Informovali ma o nich, dohodli sme sa, že to budeme riešiť počas štátneho stavebného dohľadu,“ povedal. Doterajšie kontroly podľa neho pod dohľadom ešte neboli a mali slúžiť len na zistenie, či prebiehajú práce. Dohľad na stavbe plánuje inšpektorát začať dnes a skončiť do 30 dní.

Rozhodnutie sa odkladá

Postup inšpektorátu včera kritizovali viacerí, najmä opoziční poslanci, ktorí riaditeľa vyzvali, aby výboru predložil záznam vykonaných kontrol i štátneho dozoru po jeho skončení.

„Neverím vám, že to chcete rýchlo vyriešiť,“ povedal Heldovi Pavol Frešo z SDKÚ „Som presvedčený, že keď raz v objekte sú nejaké podozrivé objekty, mali ste o tom informovať a nie hovoriť iba o ťažení hliny.“

Poslanec SMK Zsolt Simon povedal, že „keď prokurátor hovorí, že územný plán mesta je v poriadku, povolenie vydané nie je a stavebné práce sa vykonávajú, tak asi niečo nebude s kostolným poriadkom“.

Narážal na rozhodnutie Okresnej prokuratúry v Pezinku, ktorá v apríli odložila ako neopodstatnený podnet Krajského stavebného úradu v Bratislave, ktorý spochybňoval platnosť pezinského územného plánu, čo so skládkou nepočíta.

Na čele úradu, ktorý výstavbu skládky presadzuje, stojí nominant Smeru Ján Man mladší, vlastník pozemku pod zamýšľanou skládkou, a syn Jána Mana staršieho, ktorý o jej výstavbu žiadal.

Man starší medzitým postúpil práva na výstavbu skládky americkej spoločnosti West­minster Brothers. Firma namietla, že inšpektorka z ústredia inšpekcie, ktorá v odvolaní rozhoduje o povolení skládky, je predpojatá. Termín definitívneho rozhodnutia o skládke sa tak posunul až na 14. júna.

Modra je už proti

Primátor Modry napísal kolegovi z Pezinka, že skládku v jeho meste nepodporuje.

Primátor Modry Peter Majtán tvrdí, že uznesenie Združenia miest a obcí Malokarpatského regiónu, ktorým podporilo výstavbu skládky odpadov v Pezinku, bolo prijaté na základe neobjektívnych a jednostranných informácií.

„Dištancujem sa od stanoviska, ktoré je v rozpore so záujmami iného mesta a jeho obyvateľov, a skládku v Novej jame nepodporujem,“ napísal Majtán v liste primátorovi Pezinka Oliverovi Solgovi.

Solga združenie kritizoval, že si na stretnutie pozvalo úradníkov presadzujúcich sklád­ku, zástupcov mesta však nie. „Je to taký malý Mníchov – o nás bez nás.“

Upozornil, že uznesenie podpísal aj starosta Slovenského Grobu Ján Juran, hoci obecní poslanci skládku neďaleko Grobu v marci odmietli. Juran hovorí, že podpísal iba prezenčnú listinu.

Bratislavskú časť Rača zase zastupoval hlavný kontrolór, ktorý nemá oprávnenie podpisovať vyhlásenia.

Predseda združenia a primátor Svätého Jura Alexander Achberger uznesenie obhajuje. „Tu je riešenie, ktoré bolo naplánované a schválené odborníkmi. Nechcem, aby Pezinčania plakali, že majú problémy s rakovinou, ale nemôže to len tak niekto z ulice spochybniť a nedať alternatívu.“

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...