HN: Slováci sa hádajú kvôli pozemkom pre KIA

Reklama:
02. 05. 2005

Zdroj: SME Online

Praha/Teplička nad Váhom - Nechcú spolu sedieť v hostinci ani v kostole, prestali sa zdraviť a pre ostré slovo nejdú ďaleko. Obyvatelia dedín v okolí Žiliny, ako je Teplička nad Váhom alebo Nededza, totiž do krvi rozhádalo to, ako slovenská vláda vyriešila problém s výkupom pozemkov pre kórejskú automobilku Kia. Uviedol to dnes český denník Hospodářské noviny (HN).

Väčšina ľudí totiž už minulý rok ustúpila hrozbe vyvlastnenia a predala pôdu v priemere za 140 korún za štvorcový meter. Tí neústupní ale vytrvali a vláda pred 14 dňami rozhodla, že im vyplatí 350 korún.

"Sme hlupáci a znovu sme sa presvedčili, že sa politikom nedá veriť, vrátime im to vo voľbách," povedal rozčúlene jeden zo starších mužov v Nededzi. Predstaviť sa nechce rovnako ako väčšina ďalších ľudí v obci. "Sme totiž všetkým iba na smiech. Tí, ktorí vydierali štát a mali na to, aby si zaplatili drahých právnikov, tak vyhrali a iba sa nad nami uškľabujú," dodal muž pre HN.

"Všetci, ktorí predali pôdu vlani, sa teraz pýtajú, prečo by mali na lojalitu doplácať," uviedol starosta Nededze Dušan Vajda. Niektorí ľudia už roztrhali na úradoch pôvodné zmluvy a chcú sa brániť.

Ako ďalej uvádza český denník HN, tridsaťmiliardová investícia kórejskej automobilky Kia, ktorá mala do obcí pod vrcholmi Malej Fatry priniesť prosperitu a prácu, tak pre miestnych obyvateľov teraz znamená symbol nespravodlivosti umocnenej tým, že na nej zarobili tí, ktorí s obcou nemajú nič spoločné a pôdu nakúpili zo špekulatívnych dôvodov. Napríklad známy podnikateľ Marián Kočner, ktorý so slovenským ministrom hospodárstva Pavlom Ruskom v minulosti bojoval o vplyv v najsledovanejšej slovenskej televízii Markíza, kúpil práve v Nededzi hektárový pozemok. Jeho majiteľom zaplatil 295 korún a teraz tak na predaji štátu zarobí viac ako pol milióna korún.

"Nechcem sa o tom ani rozprávať," dodal ďalší muž z Nededze na otázku, čo hovorí na situáciu v obci, a použil niekoľko nepublikovateľných slov na adresu ministra Ruska a žilinského primátora Jána Slotu.

Rozdiely vo vyplatených peniazoch idú vo všetkých prípadoch do státisícov korún, napríklad v Nededzi sú rodiny, ktoré kvôli rozhodnutiu vlády SR prišli i o milióny Sk, v celej obci ľudia pri spočítaní rozdielu medzi pôvodnou a terajšou cenou prišli až o 300 miliónov. Nejde pritom iba o jednotlivcov, pozemky s rozlohou 180 hektárov predali vlani za nižšiu cenu stovky ľudí. Vytrvalosť v spore so štátom sa totiž vyplatila majiteľom asi necelých 13 hektárov pôdy.

Podľa HN práve žilinský primátor Slota, šéf nacionalistickej Slovenskej národnej strany, ktorý tlačil majiteľov k predaju za nižšie ceny, teraz ešte zvyšuje napätie medzi ľuďmi svojimi výpadmi na adresu ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona, ktorý je členom Strany maďarskej koalície a vyplatenie vyššej čiastky za pozemky vláde navrhol. "Takto to dopadne, keď si niekto myslí, že Maďar má lepšie schopnosti riešiť regionálny problém na severe Slovenska," tvrdí primátor.

Slota už avizoval, že sa dajú čakať problémy s predajom ďalších 170 hektárov potrebných na výstavbu infraštruktúry pre automobilku, napríklad nové cesty alebo prívod energií. V Nededzi už vzniká petičný výbor na doplatenie peňazí za vlani predané pozemky.

"Ak nebudú chcieť platiť, tak my nebudeme chcieť predať pozemky potrebné na infraštruktúru," povedal Jozef Ďugel z Nededze. Ministri ale zatiaľ o doplatení, ktoré navrhol Rusko, nechcú ani počuť, uviedli na záver HN.

Podrobne monitorujeme:

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...