Hagyari vymenoval úspechy i neúspechy. Odpočet po roku primátorovania

Reklama:

Za svoj najväčší úspech však prešovský primátor považuje vysporiadanie vzťahov s rodinou D r u t a r o v s k ý c h, teda ukončenie dlhoročného sporu apokračovanie výstavby Nábrežnej komunikácie.

10. 01. 2008

Zdroj: Marianna Meššová, Korzár

Skončil sa prvý rok pôsobenia Pavla Hagyariho v prešovskom primátorskom kresle. Aký bol? Hagyari hovorí, že neľahký: "Prevzal som mesto v zlom stave. Najviac mi prekážalo, že veľa technických vecí nebolo pripravených. Začínali sme od nuly. Našiel som veľa dlhodobých nevypovedateľných zmlúv. Problémom je aj to, že mesto má málo majetku."

Prešov - Hagyari zaspomínal, že kým nebol primátorom Prešova a pôsobil v Bratislave, často sa za Prešov hanbil: "Bolo to vtedy, keď sa písalo o aktivitách Jarkovského, o cintoríne... Byť primátorom je určite náročnejšie ako pôsobiť v biznise, je to pre mňa výzva, ale prináša to veľa osobnej zodpovednosti.

Čo sa zmenilo k lepšiemu

V Prešove sa za prvý rok pôsobenia Hagyariho niektoré veci zmenili. Z Jarkovej a Slovenskej ulici sa urobili jednosmerky. V meste sa zvýšil počet parkovacích miest. Výraznou zmenou je svetelná križovatka pri ZVL. Dokončila sa rekonštrukcia Floriánovej ulice. Po sedemnástich rokoch sa znovu otvorilo Záhradné kino. Deťom radnica darovala Detský park v Záhrade umenia. Hagyari dodáva, že spolu s Prešovským samosprávnym krajom dali Prešovčanom bazén na Ulici Ľ. Podjavorinskej. Prostredníctvom grantu z Úradu vlády zase vznikli multifunkčné ihriská. Na mestskom úrade občanom poskytujú bezplatné právne rady a energetické poradenstvo. Asistenčná služba na prechodoch pre chodcov pomáha malým školákom. Na mestskej polícii vzniklo kontaktné miesto pomoci deťom. Prešov v minulom roku získal prvenstvo v súťaži Slovensko bez bariér. "Zastavili sme aj nezmyselné plytvanie v mestských firmách," konštatuje Hagyari. Výsledkom je odhadovaná úspora od 5 do 10 miliónov korún.

Úspech: Dohoda s D r u t a r o v s k ý m i

Za svoj najväčší úspech však prešovský primátor považuje vysporiadanie vzťahov s rodinou D r u t a r o v s k ý c h, teda ukončenie dlhoročného sporu a pokračovanie výstavby Nábrežnej komunikácie. "Tiež ma potešilo to, že Prešov je lídrom pri získaní titulu Európske hlavné mesto kultúry 2013. Začali sme o trištvrte roka neskôr ako iné mestá a v porovnaní s Košicami sme mali na tento projekt iba desatinu financií. Pritom na základe hodnotenia komisie sme sa stali hlavným favoritom."

Neúspech: Neochota poslancov

Hagyariho sme sa pýtali aj na jeho najväčší neúspech. "Je to neochota niektorých poslancov spolupracovať. Mám na mysli poslanecký klub KDH, SDKÚ-DS. Napriek tomu, že som s nimi často diskutoval, boli takmer proti všetkému. Pritom som nenavrhoval nič, čo by bolo v neprospech Prešova. Všetky krajské mestá zvyšovali poplatky za odpad a dane. Pokiaľ chceme robiť rozvojové programy, peniaze musíme niekde získať. Na veľké projekty ako zeleň, ihriská, kúpalisko, sa musíme zložiť, iná možnosť tu nie je."

Býva v Prešove

Na otázku, či ho ešte neotravuje stále cestovanie medzi Prešovom a Bratislavou, odpovedal: "Ak si niekto myslí, že bývam v Bratislave, mýli sa. Ja žijem tu v Prešove. je síce pravda, že každý druhý, alebo tretí víkend trávim v Bratislave, ale idem za prácou. Absolvujem tam stretnutia, ktoré môžu priniesť Prešovu prospech."

Najdôležitejšie zámery

V roku 2008 Hagyari považuje za najdôležitejšie dotiahnuť do úspešného konca kandidatúru Prešova v projekte Európske hlavné mesto kultúry 2013. "Ďalším je postaviť 50-metrový krytý bazén. Verím, že keď do konca roka nebude postavený, rozostavaný bude určite."

Dôležitým zámerom prešovského primátora je tiež revilatizovať Borkút a Cemjatu. Chce, aby Borkút už od letnej sezóny bol Prešovčanom otvorený v rámci prímestskej turistiky. Cemjatu zase chce zmeniť na oddychovú a spojiť ju s Borkútom: "Z Cemjaty uvažujeme presťahovať domov dôchodcov do vhodnejších priestorov."

Dôležitým podľa neho bude aj riešenie dopravnej situácie v meste a bytová výstavba, ako aj doriešenie problémov okolo priemyselného parku Záborské. "Odkúpiť za 200 miliónov korún pozemky je jedna vec, ale park ešte bude treba naplniť investormi."

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...