Hagyari odmieta zodpovednosť za hustú dopravu

Reklama:
05. 11. 2009

Zdroj: SITA

Prešov – Primátor Prešova Pavel Hagyari odmieta obvinenia Občianskeho združenia Táborisko v Prešove, že porušil zákon o obecnom zriadení v súvislosti s pretrvávajúcim stavom hustej dopravy na Šafárikovej ulici v Prešove, za čo združenie proti nemu podalo podnet na Okresnú prokuratúru.

Skutočnosť, že sa tak stalo krátko pred voľbami do orgánov VÚC, kde kandiduje za predsedu Prešovského samosprávneho kraja, považuje Hagyari za „účelovú politickú špinavosť načasovanú na obdobie volebnej kampane, nevylučujem, že s podporou niektorého z mojich protikandidátov na župana. Mesto totiž, žiaľ, nemá žiadnu kompetenciu, aby tento problém riešilo, napriek tomu, že sa snažíme obyvateľom dotknutej ulice všemožne pomôcť,“ uviedol primátor.

Podľa Hagyariho je problém plne v kompetencii Slovenskej správy ciest (SSC), ktorá je správcom tejto komunikácie. Keďže mesto nie je správca, nemôže zasiahnuť. „Niekoľkokrát som sa stretol so zástupcami OZ Táborisko aj Slovenskej správy ciest, s cieľom zistiť, ako by mohlo byť mesto nápomocné pri riešení tohto problému. Doprava už bola čiastočne odklonená a mesto vo vlastnej réžii spracováva štúdiu, ktorá by mala potvrdiť nevyhnutnosť odklonu nákladnej dopravy z tejto lokality. Slovenská správa ciest súhlasila, že po vypracovaní takejto štúdie bude ochotná opätovne tému odklonu nákladnej dopravy otvoriť. Národná diaľničná spoločnosť a Slovenská správa ciest totiž v súčasnosti uvažujú o riešení tohto problému výstavbou severného obchvatu Prešova (R4), ktorý by mal riešiť aj problém obyvateľov Šafárikovej,“ vyjadril sa Hagyari.

Primátor ďalej uviedol, že mesto nemá žiadne kompetencie na to, aby donútilo Slovenskú správu ciest k zmene trasy. Navrhované riešenie tranzitom cez sídlisko Sekčov tiež nie je v kompetencii mesta. Cesta je totiž v správe vyššieho územného celku. Toto riešenie bolo už vyšším územným celkom a Slovenskou správou ciest odmietnuté. Podobných kritických úsekov, cez ktoré na Slovensku prechádza nákladná doprava, sú ak nie stovky, tak minimálne desiatky ciest, uviedol Hagyari.

„Ak by mal každý primátor a starosta sedieť za to, že nedokáže takýto problém nedostatočnej siete cestnej infraštruktúry riešiť mávnutím čarovného prútika, tak by asi väčšina miest a obcí na hlavných ťahoch ostala bez vedenia,“ zdôvodnil primátor. Za hlavné dôvody, prečo mesto nemôže v súčasnosti nič urobiť, považuje hlavne skutočnosť, že cesta nie je v správe mesta, ale Slovenskej správy ciest.

Mesto nemôže na Šafárikovu ulicu osadiť značku zákazu vjazdu nákladným vozidlám, keďže cesta I/68 nie je mestská a navyše je táto komunikácia súčasťou medzinárodnej siete ciest. Navrhovaná prekládka tranzitu kamiónov na sídlisko Sekčov nie je v kompetencii mesta, keďže cesta na Sekčove je v správe VÚC. Navyše riešenie, ktoré by uľahčilo život približne dvom stovkám obyvateľov Táboriska, by zhoršilo situáciu asi 10 000 obyvateľov sídliska.

To primátor nepovažuje za koncepčné riešenie. Hagyari zdôraznil, že mesto urobilo všetky kroky, ktoré mohlo. Navyše pracuje na štúdii pre Slovenskú správu ciest, ktorá by mala potvrdiť nevyhnutnosť prekládky tranzitu. Primátor povedal, že za posledné dva roky sa v Prešove urobilo v oblasti dopravy viac, ako za 20 rokov.

„Nič sa však nedá riešiť z večera do rána," uviedol Hagyari. Občianske združenie Táborisko, ktoré zastupuje obyvateľov tejto mestskej časti v Prešove, podalo na Okresnú prokuratúru podnet na začatie trestného stíhania proti primátorovi Prešova Pavlovi Hagyarimu pre porušenie zákona o obecnom zriadení.

Ako informovala na dnešnej tlačovej besede predsedníčka združenia Mária Dajčová, podnet podali na primátora preto, lebo zo zákona mu vyplýva povinnosť „utvárať a chrániť zdravé podmienky a zdravý spôsob života a práce obyvateľov mesta, chrániť životné prostredie, ako aj utvárať podmienky a zabezpečovať ich“. Podľa Dajčovej primátor je zodpovedný za to, že mesto nezabezpečilo odklon tranzitnej dopravy zo Šafárikovej ulice, čo im znepríjemňuje kvalitu bývania a narúša statiku domov a plotov.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...