Hagyari: Chvíľu trvá, kým veľkú loď obrátime

Reklama:

Od komunálnych volieb uplynuli takmer dva roky, teda polovica volebného obdobia. V Prešove sa v decembri 2006 udiala veľká zmena. Na post primátora nastúpil nezávislý kandidát Pavel Hagyari, ktorý vyhral suverénnym spôsobom. Aká je situácia po "polčase" jeho volebného obdobia?

11. 12. 2008

Zdroj: Michal Frank, Korzár

Prešov - Víťazstvo Pavla Hagyariho znamenalo veľké očakávania Prešovčanov. Do volieb vstupoval volieb s ambicióznym programom. Či sa ho darí plniť, o tom sme sa zhovárali s prešovským primátorom.

Mnohí čakali razantnejšiu zmenu

"Pozitívne je, že mesto žije. Výrazne ožilo za tie dva roky. Pozitívne je, že sa riešia tie najhorúcejšie zemiaky, že sa riešia strednodobé veci, ale že sa nastavili aj vízie. Z tohto pohľadu som spokojný. Je možné, že ja, i mnohí občania očakávali razantnejšiu zmenu, avšak mesto je veľká loď. Kým sa obráti ekonomika, smerovanie, tak to chvíľu trvá. Do mojich predstáv zasiahli aj mnohé zmluvy, ktoré boli nevýhodné. Problémy s priemyselným parkom, ktoré nás stoja také obrovské množstvo finančných prostriedkov, že musíme ubrať v iných častiach. Som presvedčený, že aj tento priemyselný park vyriešime a potom sa opäť vrátime ku ďalším projektom. Rovnako nastavujeme PPP projekty, takže myslím, že v priebehu budúceho a ďalšieho roku aj ľudia reálne uvidia tie zmeny, na ktoré čakali," uviedol P. Hagyari.

Počet pracovných miest stúpa

V programe mal vytvorenie 1 000 pracovných miest. Na internetovej diskusii nedávno uviedol, že za dvojročné obdobie vzniklo asi 1 500 miest. "Je to tak. Najviac ich vytvorila spoločnosť Lear. Aj keď tam bolo veľa diskusie ohľadom tej cesty. No najmä kvôli tomu, že sme im hneď na začiatku vyšli ústrety sa Lear etabloval tu. Mohol ísť inde, mal možnosť ísť do Poľska i Maďarska. Vytvorili sa aj ďalšie pracovné miesta, je ich zhruba 1 500. Sú rozvinuté diskusie o ďalších pracovných miestach, aj keď treba povedať, že čas veľkých priemyselných parkov Prešov zmeškal v minulých obdobiach. Keď bolo možné vytvoriť veľký park, získať obrovského investora. Prešov sa vtedy nehýbal, nebol ústretový, ani pružný."

Podľa Hagyariho je pozitívne, že v Prešove a okolí vzniká niekoľko menších priemyselných parkov ako IPZ Záborské, Grófske, Malý Šariš, Cemjata, Veľký Šariš, Šalgovík a Haniska.

Županom byť nechce

Primátor Pavel Hagyari potvrdil, že kandidovať v budúcoročných krajských voľbách nechce: "Vrátil som sa do Prešova iba kvôli Prešovu. Nemám záujem o post župana." Zároveň uviedol, že so súčasným županom má "veľmi korektné vzťahy".

Bazén? Čaká sa na eurofondy

Ohlasovaný stavebný boom mešká. Bolo avizované, že veľa vecí už bude stáť, a dnes sú len v projektovej fáze. Napríklad mestský bazén, ktorý mal byť minimálne rozostavaný tento rok. Podobne satelitné mestečká (pri voľbách sa hovorilo o Grófskom, kde však bude malý priemyselný park). Čo je dôvodom meškania niektorých stavieb? V prípade bazénu sa čaká na eurofondy.

"Každému je jasné, že ak môžeme získať cez európske fondy nejakých 200 miliónov korún, tak sa o to pokúsme. Lebo to je čiastka, ktorou vieme upraviť takmer všetky cesty a chodníky v Prešove," povedal Hagyari. Na margo chystaného satelitného mestečka v amfiteátri povedal, že sa pripravuje majetkovo. Hotový je územný plán i štúdia, pripravuje sa geometrický plán a na budúcu jeseň môže začať výstavba.

Nevie, či bude kandidovať

Viaceré projekty vyzerajú byť behom na dlhú trať, ale je to, podľa slov primátora, aj otázka štafety. Či bude kandidovať aj o dva roky sa zatiaľ nerozhodol. "Pripraviť projekty, alebo aspoň štúdie, ktoré potom či už ja, alebo niekto iný, môže napĺňať. To, čo je v Prešove výnimočné, sú bývalé soľné bane. V rámci tohto možno vytvoriť nadnárodný projekt soľných kúpeľov a opálových baní. Prešov by v tomto smere bol výnimočný. A na tomto sa robí a chceme spolupracovať aj s vyšším územným celkom, aj so štátom. Rovnako je reálna geotermálna energia, kde prebiehajú rokovania a kde sa do konca roka musí urobiť štúdia vykonateľnosti. Toto je pridaná hodnota pre Prešov."

Hagyari chce vytvoriť niekoľko nových satelitných mestečiek, športoviská, detské ihriská, mestečko seniorov. Predpokladá, že v priebehu šiestich až ôsmich rokov bude Prešov "jedno skvelé mesto s báječným životom".

Komunikácia stále škrípe

Najviditeľnejším problém súčasného vedenia mesta sa javí komunikácia s poslancami. Pripúšťa to aj P. Hagyari, podľa ktorého však v zásadných otázkach panuje zhoda, len niekedy nie je dosť času na vysvetľovanie.

"Aj ja sa učím, aj oni sa učia. Komunikácia nie je zlá, no mohla by byť lepšia, ale čas letí strašne rýchlo. Osobne cítim, že sa to zlepšuje. Chápem do určitej miery aj ich opatrnosť. Myslím, že aj oni si zvykajú, že ak prídeme s víziou či štúdiou, neznamená to, že očakávame, že to prejde bezo zmeny. Je to stále otázka diskusie. Čo je reálne, či to Prešov potrebuje a či to bude financovať. Úlohou mesta nie je za každú cenu stavať a vlastniť, ale nastaviť vízie tak, aby sa tu ľuďom žilo príjemne."

Čo je s Jarkovským?

Jedným z najznámejších Hagyariho sľubov bolo vyriešenie problému s podnikateľom Petrom Jarkovským. "Stále hľadáme riešenia. Tvrdím, že lepšia je dohoda ako dlhoročné spory. Niekde, v malých častiach, sme našli spoločnú reč, niekde nie. Hovorím, nechajme to na súd. Pokiaľ by sme ho prehrali, budem plniť to, čo mám, ale z právnych analýz, ktoré máme, skôr vyplýva, že pravda je na našej strane. Otázny je možno cintorín, lebo tu je aj otázka morálky. Pozitívne je, že sa o Prešove nepíše už iba to, že tu zabetónoval aj cintorín, ale napríklad aj to, že Prešov ako prvé mesto nasvietilo priechody, alebo pomáha deťom pri ceste do školy so seniormi a mestskou políciou," dodal primátor.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...