Fico sľúbil Trebišovčanom, že elektráreň nebude

Reklama:

Premiér Fico podporil aktivistov z organizácie Trebišov nahlas, pomoc prisľúbil aj Trebišovčanom, upozorňujúcim na potrebu výstavby podchodu pod železničnou traťou, ktoré rozdeľuje mesto.

05. 05. 2010

Zdroj: SITA, TASR

Sečovce/Trebišov - Pibližne sto ľudí sa zhromaždilo pred mestským úradom v Sečovciach, kde sa koná už 19. a zrejme posledné výjazdové zasadanie vlády. Premiéra Roberta Fica vítali väčšinou dôchodcovia a školopovinné deti.

Fico: Elektráreň nebude

Na premiéra čakali aj aktivisti zo združenia Trebišov nahlas s transparentmi, na ktorých ďakovali ministrovi hospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi, že povedal ´nie´ uhoľnej tepelnej elektrárni, ktorú chcela na okraji mesta Trebišov vybudovať spoločnosť Československá energetika. Premiér Fico ich ubezpečil o svojej podpore a povedal, že tepelná elektráreň sa v Trebišove stavať nebude.

Ako uviedol Fico v krátkej replike predsedovi združenia Gejzovi Goremu, postoj vlády k tejto elektrárni je odmietavý a nebudú ho meniť.

"Čierny Peter" podľa Goreho však ostáva v rukách Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR, ktoré ako druhostupňový odvolací orgán rozhodne v konečnom dôsledku o udelení stavebného povolenia pre investora.

Podchod riešia už 40 rokov

Fico sa pristavil aj pri ďalšej skupinke Trebišovčanov, ktorá na seba upozorňovala transparentom žiadajúcim vybudovať železničný podchod. Ako povedal zástupca petičného výboru Miroslav Zeman, priechod cez koľaje, ktoré vedú cez mesto a rozdeľujú ho, zlikvidovali pred 40 rokmi.

"Podchod pod železnicou, ktorá oddeľuje časť od ostatného mesta už je schválený aj ministerstvom dopravy, no železnice ho stále nerealizujú," povedal za petičný výbor Zeman. Doložil, že mesto i železnice sľubujú podchod už 40 rokov, no nič sa nedeje a ľudia musia chodiť cez koľaje, za čo ich železničná polícia pokutuje. Ak by chceli ísť do mesta po ceste, je to veľmi ďaleko, cesta by trvala takmer hodinu. Doložil, že vyzbierali vyše 2 150 podpisov pod petíciu za výstavbu podchodu. Premiér im prisľúbil pomoc.

Vláda pred voľbami opäť rozdávala

Vláda na svojom dnešnom výjazdovom zasadaní v Sečovciach schválila vyše tri milióny eur na riešenie problémov v okresoch Trebišov a Košice - okolie z Košického samosprávneho kraja. Informoval o tom premiér Robert Fico po zasadaní vlády. Oproti pôvodnému návrhu 1,6 milióna eur zvýšila o 400 000 eur príspevky, ktoré budú uvoľnené z rezervy vlády.

Vláda prevedie 400 000 eur na výmenu chladiarenského zariadenia na zimnom štadióne v Trebišove a ďalších 600 000 eur dá na výstavbu umelej ľadovej plochy v obci Čaňa, pričom prostriedky na tieto aktivity budú vyčlenené z rozpočtovej kapitoly Všeobecná pokladničná správa.

Podľa predloženého návrhu na ďalšie aktivity vyčlení dva milióny eur z rezervy vlády. Najviac - 250 000 eur pre Sečovce na prístavbu telocvične Základnej školy na Obchodnej ulici a ďalších 100 000 na rekonštrukciu a zateplenie kultúrneho domu. Okrem toho Sečovce dostanú prevodom od štátu aj pozemky na výstavbu Domu seniorov.

Po 150 000 eur majú získať Moldava nad Bodvou na rekonštrukciu klubu dôchodcov a obec Bidovce na rekonštrukciu základnej školy. Aj obec Ruskov má dostať na rekonštrukciu základnej a materskej školy 120 000 eur. Ploské má dostať 100 000 eur na výstavbu kanalizácie a Trebišov tiež 100 000 eur na Výstavbu športového areálu pri Základnej škole Komenského.

Vláda uložila ministrovi dopravy, aby riešil rekonštrukciu ciest z Trebišova do obce Veľaty, ako aj cesty prvej triedy cez Dargovský priesmyk do Sečoviec.

Okrem toho minister dopravy má do konca roka spoločne s mestom Trebišov vyriešiť otázky súvisiace s výstavbou železničného podchodu, ktorý spojí dve časti mesta Trebišov, ktoré oddeľuje normálna a širokorozchodná trať.

Keďže v okrese Trebišov je dlhodobo evidovaných približne 28 percent nezamestnaných, vláda prerokovala aj konkrétne návrhy na riešenie problémov zamestnanosti a opatrenia na podporu projektov, ktoré by riešili najmä dlhodobú nezamestnanosť v tomto okrese. K riešeniu by mal prispieť aj projekt prípravy priemyselnej zóny v meste Kráľovský Chlmec. Kabinet sa venoval aj využitiu prekladiska v Čiernej nad Tisou tak, aby plánovaná výstavba širokorozchodnej trate do Bratislavy neohrozila zamestnanosť v tomto regióne.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...