Fico sa obáva, že banky nebudú chcieť financovať PPP

Reklama:
29. 10. 2008

Zdroj: TASR

Bratislava - Premiér Robert Fico sa obáva, že banky nebudú chcieť financovať výstavbu diaľnic prostredníctvom projektov verejno-súkromného partnerstva (PPP) kvôli finančnej kríze.

"Všetky rozhodnutia vlády podriaďujeme cieľu minimalizovať riziká, ktoré prináša kríza nemajúca obdobu," konštatoval na tlačovej konferencii po rokovaní vládneho kabinetu Fico s tým, že stav Slovenska je zatiaľ z regiónu V 4 najlepší. Výstavbu diaľnic vláda SR podľa jeho slov považuje za "jeden z obrovských rozvojových programov, ktorý môže nahradiť prípadné výpadky v hospodárskej oblasti vzhľadom na recesiu automobilového priemyslu."

Ako dodal premiér, obáva sa však, že banky do projektov PPP nepôjdu. "Akonáhle vidia finančné inštitúcie istú mieru rizika, zvyšujú cenu peňazí. Vyžadujú od nás detailné podklady, aby sa mohli rozhodnúť. Všetko dnes stojí na bankách. Či sú pripravené projekty spustiť," priznal predseda vlády SR, sme podľa neho v rukách finančného trhu.

Prvé ponuky by podľa ministra dopravy mali byť predložené 12. novembra. "Ponuky budeme analyzovať. Aká bude efektivita, aký je prínos, či je to drahšie alebo nie," povedal Ľubomír Vážny po zasadnutí vlády SR. Jeho ministerstvo žiadalo dnes pridať zo štátneho rozpočtu 2,5 miliardy Sk (82,98 milióna eur) práve na výstavbu vybranej nadradenej cestnej dopravnej infraštruktúry realizovanej formou PPP. "Rokovanie bolo prerušené, musíme to hlbšie analyzovať a budeme ešte o tomto návrhu hovoriť s ministrom financií a hľadať riešenie," informoval Vážny a priznal, že s tempom výstavby diaľnic nie je úplne spokojný. "Doháňame prípravu, ktorá bola zanedbaná," zhodnotil.

Za nosné považuje projekty PPP aj splnomocnenec vlády SR pre výstavbu diaľnic Igor Choma. "Očakávame, čo prinesú ponuky, ale stále je tu snaha sprejazdniť úsek medzi Bratislavou a Košicami do roku 2010, a to minimálne v polovičnom profile," zdôraznil. V plnom profile, odhadol, by to mohlo byť v roku 2012 až 2013.

Rokovanie o bodoch týkajúcich sa prípravy výstavby diaľnic bolo prerušené, pretože minister dopravy a splnomocnenec by mali do 14 dní pripraviť materiál s presným finančným, vecným a časovým postupom do roku 2010.

Vláda SR uvažuje o realizácii výstavby diaľnic prostredníctvom projektov PPP v troch balíkoch. Tzv. prvý balík zahŕňa úseky diaľnice D1 Dubná Skala Ivachnová, Jánovce Jablonov a Fričovce Svinia. Druhý balík úsekov realizovaných formou projektov PPP predstavuje úseky rýchlostnej cesty R1 Nitra Tekovské Nemce a severný obchvat Banskej Bystrice. V treťom balíku je obsiahnutý úsek D1 Hričovské Podhradie Dubná Skala.

Fico: Chceme rokovať s DDS

Premiér Robert Fico plánuje zvolať rokovanie s dôchodkovými správcovskými spoločnosťami (DSS) súvisiace s úsporami sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri.

"My budeme v najbližšom čase iniciovať rokovanie a na základe toho prídeme aj s konkrétnymi návrhmi," avizoval predseda vlády SR dnes po skončení zasadnutia kabinetu. Dodal, že DSS namiesto toho, aby presne informovali verejnosť, v akom stave sú dôchodkové fondy, pokračujú vo svojej politike prekrúcania. Fico tiež uviedol, že odmieta kritiku opozície, podľa ktorej vláda nechráni druhý dôchodkový pilier. "Oni ho vymysleli, zle ho nastavili a teraz nám niečo vyčítajú," zhodnotil.

Predseda vlády SR reagoval aj na výrok generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne (SP) Dušana Muňka, že sporitelia v druhom pilieri už prišli o svoje úspory. "Nechcem vykladať jeho slová, ale ak mal na mysli, že sa vklady znehodnotili, mal pravdu," povedal Fico s tým, že ostatné je len zbytočné strašenie ľudí.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...