Fico cíti vydieranie, nie ľudí

Reklama:

Odpor Pezinčanov proti skládke je vraj riadený a nie spontánny. Premiér naznačuje,že za odporom proti skládke je vydieranie člena Smeru.

21. 02. 2008

Zdroj: Michal Piško, SME Online

Bratislava - Predseda vlády Robert Fico včera spochybnil, že protest tisícov Pezinčanov proti povoleniu vybudovať skládku odpadov neďaleko centra mesta bol spontánny.

„Vláda sa zaoberala, ako spontánne vznikali niektoré zhromaždenia, ako sa len tak z ničoho nič zjavil spevák, ktorý si bežne účtuje sto- dvestotisíc za vystúpenia. Preto budeme ešte raz preverovať celý priebeh kauzy, kto mal záujem útočiť na vládu,“ povedal premiér.

V pozadí kauzy je podľa Fica „mimoriadne lukratívna výstavba v Bratislave, na ktorej má záujem investor, ale krajský stavebný úrad má iný názor“. Tento úrad povolil pezinskú sklád­ku a vedie ho nominant Smeru Ján Man mladší.

„Budeme skúmať, či došlo, alebo nedošlo k vydieraniu šéfa krajského stavebného úradu, kto ho navštívil, ako mu bolo povedané, čo všetko sa stane, ak nevyjde v ústrety niekomu pri výstavbe,“ povedal Fico.

Spochybnil aj postup opozície. „Nepoznám žiadnu skládku na Slovensku, ktorej sa venovalo toľko pozornosti, nehovoriac o tom, že tam rýchlo utekali poslanci opozície, všetko bolo perfektne pripravené, len to nebolo určite spontánne.“

Pezinčanov premiér zaskočil

Zástupcov Pezinka, ktorí včera na Úrad vlády priniesli petíciu s 6134 podpismi proti sklád­ke, spochybňovanie premiéra zaskočilo. „Sme prekvapení. Ľuďom, ktorí sa na neho s dôverou obrátili, neadresoval premiér ani slovo. Jediný dôvod, prečo sa Pezinčania na proteste zúčastnili, bolo ich spontánne odmietnutie ekologickej záťaže v meste,“ reagoval primátor Pezinka Oliver Solga.

„Je to najväčšie klamstvo, aké som v poslednom čase počul. Podobné akcie, napríklad na podporu onkológie, robíme bežne. Celý náš honorár bol v tomto prípade ružové víno,“ povedal v rozhorčenej reakcii Jozef Šebo, manažér Petra Cmorika, ktorý na akcii spieval.

„Mrzí nás, že sa problém dostal do politickej roviny. Pezinčanom ide totiž o viac ako o politické body, ide nám o zdravie,“ povedala právnička iniciatívy proti skládke Zuzana Čaputová.

Poslankyňa SDKÚ Jarmila Tkáčová, ktorá bola v utorok na obhliadke miesta, kde má sklád­ka vyrásť, má pocit, že „premiér už vidí nepriateľov všade“.

Tkáčová si myslí, že Fico by mal radšej vyvodiť politickú zodpovednosť voči svojmu nominantovi Manovi mladšiemu. „Podľa všetkého bol členom dozornej rady navrhovateľa sklád­ky do apríla 2007, hoci vtedy bol už mesiace prednostom stavebného úradu. Nehovoriac o tom, že je vlastníkom pozemku pod skládkou a synom investora Jána Mana staršieho,“ hovorí.

Pre sporné rozhodnutia podá na prokuratúru podnet aj minister životného prostredia Jaroslav Izák. „Veríme, že okolnosti budú objektívne prešetrené. Ak sa preukážu pochybenia, budeme sa zodpovednosťou zaoberať,“ povedal.

Solga: Je to zastierací krok

Investor skládky Ján Man starší v utorok oznámil, že projekt odovzdá tretej osobe. Nepovedal komu, ani či sa začne stavať. „Som viazaný mlčanlivosťou.“

Primátor Pezinka hovorí, že Pezinčania určite nemajú dôvod na radosť. „Je to veľmi dobrý spôsob, ako z toho vycúvala rodina navrhovateľa aj strana Smer. Nevieme, kto je treťou osobou, ale zrejme na ňu boli prevedené vlastnícke práva aj všetky povolenia a s výstavbou sa môže pokojne začať.“

Solga si myslí, že zodpovedný za výstavbu skládky je stále Man mladší. „Ak politický nominant nastúpi na čelo úradu, ktorý onedlho rozhoduje o zhodnotení jeho pozemku, je to naozaj zvláštne.“

Hovorkyňa Smeru Katarína Kližanová Rýsová zopakovala, že prednosta úradu Man mladší požiadal v decembri 2006, aby ho vylúčili z rozhodovania. O skládke rozhodli jeho podriadení.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...