Fico chce zákon na Branisko, treba aj hlas opozície

Reklama:
17. 04. 2008

Zdroj: čtk, sita, tasr, sme.sk

Dvaja najvyšší politickí predstavitelia z vládneho Smeru dnes vyzvali opozíciu, aby podporila ústavný zákon o zriadení parlamentných vyšetrovacích komisií.

Tento návrh spojili premiér Robert Fico a predseda Národnej rady Pavol Paška s kritikou opozičnej SDKÚ za údajné prepojenie s finančnými podvodmi pri stavbe cestného tunela Branisko.

"Jediná cesta, ako takúto politickú zodpovednosť vyvodzovať, je zriadenie vyšetrovacích právomocí Národnej rady Slovenskej republiky," vyhlásil Fico.

Na schválenie ústavného zákona je treba trojpätinovú väčšinu v parlamente, čo je 90 hlasov. Koaličné strany majú v parlamente 85 členov. Na zákon teda koalícia potrebuje najmenej ešte päť hlasov opozície.

Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda dnes uviedol, že jeho strana zákon nepodporí.

Dzurinda na tlačovej konferencii tvrdil, že premiér sa zákonom o vyšetrovacích komisiách snaží zbaviť sa zodpovednosti dokázať pravdivosť stredajších svojich tvrdení. „Zodpovednosť dokázať to prenáša zo svojich rúk a hádže ju na Pašku," povedal Dzurinda.

Dôkazom, že Fico klame je podľa Dzurindu fakt, že v zozname políciou obvinených z tunelovania Braniska sa meno Gabriela P. nenachádza.

Na otázku, či strana podporí návrh Smeru Dzurinda odpovedal, že "nebudeme podporovať duchov mečiarizmu."

Poslanec NR SR Vladimír Palko odmieta, aby parlament mal vyšetrovacie právomoci. Vyšetrovacie výbory nie sú na to, aby jedni politici súdili druhých, podľa toho, kto má väčšinu,“ uviedol Palko dnes pre agentúru SITA. Zároveň dodal, že na to sú orgány činné v trestnom konaní.

Podľa ústredného tajomníka KDH Pavla Abrhana tu takáto iniciatíva nedávno bola. Pripomenul, že vtedy sa k dohode nedospelo. „Bude závisieť od návrhu,“ uviedol pre agentúru SITA.

Mečiar a Slota vraj zákon podporia

Vznik parlamentných vyšetrovacích výborov, ktoré v niektorých krajinách fungujú, už podľa premiéra podporili aj predsedovia menších koaličných strán. Zatiaľ čo HZDS presadzuje zákon s potrebou nadpolovičnej väčšiny poslancov, Ficov Smer chce navrhnúť ústavný zákon, pre ktorého schválenie trojpätinovou väčšinou by musela zahlasovať aspoň časť opozície.

Poslanci by podľa predsedu Smeru mali pri vyšetrovaní riešiť iba politickú zodpovednosť politikov a strán, trestné činy by naďalej spadali do právomocí polície, prokuratúry a súdov. Paška pripomenul, že vyšetrovacie právomoci majú napríklad parlamenty v Spojených štátoch, Česku, Rakúsku, Taliansku alebo Nemecku.

Komisia by podľa Fica mala mať právomoc predvolávať svedkov. Tí by museli chodiť do parlamentu a spolupracovať rovnako ako s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Pred komisiou by Fico svoj zdroj prezradil

Premiér Robert Fico trvá na tom, že Gabriel Palacka mal prístup k peniazom na účtoch vo švajčiarskych bankách, ktoré mali byť vytunelované pri výstavbe tunela Branisko. Dnes zopakoval, že nominanti SDKÚ mali individuálne osobné účty vo Švajčiarsku, kam prichádzali peniaze z fiktívnych faktúr.

Tvrdí to na základe operatívnej informácie, ktorá sa ešte preveruje. Zdroj informácie odmieta prezradiť. Povedal len, že išlo o slovenský zdroj.

Fico by bol ochotný pred parlamentnou komisiou prezradiť aj zdroj operatívnej informácie o Palackovi.

„My už ďalšie potvrdenie nepotrebujeme,“ povedal Fico na dnešnej tlačovej besede. „Koho ešte ďalšieho chceme chytiť, veď snáď si nemyslíme, že tí najvyšší sú takí hlupáci, že sa sami nasadia a že budú niekde mať účty, ktoré budú k dispozícii a bude sa dať s nimi pracovať,“ dodal premiér.

Máme množstvo informácií aj o tom, kto si chodí vyberať peniaze z účtov do Veľkej Británie či Lichtenštajnska, hovorí predseda vlády. V tomto prípade však nekonkretizuje, pretože nemá hodnoverné podklady. „Nemáme ich natoľko dôveryhodné, ako to je v prípade tejto operatívnej, dôveryhodnej informácie, ktorá sa preveruje,“ vyhlásil Fico. Podľa neho z operatívnej informácie je jasné, že za kauzu nesie politickú zodpovednosť SDKÚ. Očakával by od nej, že to prizná a bude pomáhať pri vyšetrovaní.

Ako príklad uviedol aj vlastný Smer

Orgány činné v trestnom konaní naďalej vyšetrujú kauzu Branisko. Fico o kauze prvýkrát informoval v pondelok na oficiálnej návšteve Švajčiarska. Podľa neho o kauze musí hovoriť, lebo ide o závažnú kauzu a „ukážkový prípad, ako sa tuneluje štátny majetok“. Tvrdí, že operatívne informácie zverejňuje, „nakoľko je štandardné, aby nominanti politickej strany takto kradli, ako kradnú“.

Počas tlačovej konferencie Fico niekoľkokrát prízvukoval, že v prípade káuz ministrov v jeho vláde vyvodil objektívnu politickú zodpovednosť. O ministerské stoličky prišli minister obrany František Kašický (Smer) a minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa (HDZS).

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...