Dvakrát vysťahovaní: Zbúrajú im dom pre novú diaľnicu?

Reklama:

Je to ako zlý sen, ktorý sa po rokoch vrátil. V mene štátneho záujmu prídu manželia Pastorekovci zo Svrčinovca zrejme už druhýkrát o svoj domov.

01. 06. 2010

Zdroj: Richard Budín, Život

Pred tridsiatimi siedmimi rokmi zaklopali na dvere domu rodičov Magdy Pastorekovej komunistickí úradníci a stroho im oznámili, že do dvoch mesiacov sa musia vysťahovať. To všetko v záujme výstavby školskej bytovky, ktorá neskôr vyrástla oproti budove obecného úradu. Náhradou za dom s hospodárskou budovou a veľkým pozemkom bola jedna izba. Do nej sa mali zmestiť okrem iného aj s koňom, kravou a ďalšími hospodárskymi zvieratami.

„Vtedy sme už boli s manželom svoji, tento dom bol rozostavaný. Nezostalo nič iné, len ho rýchlo dokončiť a zobrať sem aj rodičov, pomáhala nám polovica dediny. Ešte donedávna sme žili v predstave, že tu v pokoji dožijeme starobu. A teraz tá diaľnica. Už naozaj nevládzeme," začína Magda Pastoreková rozmotávať klbko príbehu, ktorému len ťažko uveriť.

Šokujúca návšteva

Svrčinovec by sa mal stať križovatkou diaľničných privádzačov od colníc v Skalitom a Mostoch u Jablunkova. Na konci obce sa spoja a budú pokračovať smerom na Čadcu a Žilinu. O ich výstavbe sa hovorí už dlhé roky, varianty sa niekoľkokrát menili. O tom, že ich dom je priamo v tejto križovatke, sa Pastorekovci dozvedeli šokujúcim spôsobom asi pred šiestimi rokmi.

„Prišli sem merači, ani sa nepredstavili a nabili kolíky na našom pozemku. S úžasom sme pozerali, čo sa to deje. O ničom sme nevedeli," hovorí rozčarovaným hlasom Jozef Pastorek. Neskôr prišla ďalšia návšteva, tentoraz im chceli vŕtať do záhrady. To im však jej majitelia nedovolili, keďže tam mali zasadené zemiaky. „Boli sme v tom, že pilier pôjde cez koniec záhrady a nejako to prežijeme.

Realita je však taká, že privádzač povedie len šesť metrov od nášho balkóna. V takomto prostredí je, samozrejme, nemysliteľné bývať. Okrem hluku by nás tu zamorili výfukové plyny a olovo," dodáva Jozef Pastorek, ktorý sa sťažuje aj na nedostatočnú komunikáciu s Národnou diaľničnou spoločnosťou. Tá ich spočiatku informovala len o plánovanom odkúpení pozemku, až neskôr prišla na to, že sa na ňom nachádza i dom.

„Už sa nám ozval znalec, kedy ho môže prísť ohodnotiť. Pritom ešte nie je podpísaná žiadna zmluva. Nový dom nám nepostavia a bojíme sa, že peniaze od NDS nebudú stačiť na zabezpečenie adekvátnej náhrady. Oni pritom môžu využiť túto stavbu na svoje potreby a ešte na nej slušne zarobiť," myslí si jeho súčasný majiteľ.

Ľudia už nevládzu

Svrčinovec už roky bije na poplach. Denne sa stredom obce prevalí tridsaťtisíc áut, z toho takmer polovica kamiónov. Každý mesiac dochádza na totálne preťaženej ceste k nehodám a úrazom, ktorých obeťami sú prevažne deti. Nečudo, že domáci už majú toho plné zuby. Spísali petíciu a pokiaľ sa veci ohľadom výstavby diaľnice nezačnú konečne hýbať, nevylučujú ani protestnú blokádu.

„Tento projekt je, samozrejme, túžobne očakávaný. Kedysi mala táto cesta regionálny charakter, dnes sa stala tranzitným prepojením do Českej republiky a Poľska. Situácia sa ešte viac zhoršila po tom, čo sa naplno rozbehla kamiónová preprava medzi automobilkami Hyundai v Nošoviciach a žilinskou Kiou. Je veľký problém prejsť bezpečne cez cestu, aj keď sa snažíme vytvárať priechody. Máme strach najmä o deti," hovorí starosta obce Juraj Strýček, ktorý sa zo svojej pozície snaží urýchliť proces, ako sa len dá. V súčasnosti prebieha výkup pozemkov, ešte tento rok by malo byť hotové stavebné povolenie.

Plánovaná stavba nepriamo zasiahne ešte jeden dom vo Svrčinovci. Keďže estakáda povedie v dostatočnej výške nad jeho strechou, bude v ňom možné naďalej bývať.

Prišli o radosť a ilúzie

Pastorekovci tak ostali na svoje trápenie úplne sami. Kým ostatní sa budú tešiť z každého pokroku vo výstavbe vytúženej cesty, oni môžu len bezmocne očakávať svoj ďalší osud. „Je to veľmi nešťastná situácia. Máme tu tisíc rodinných domov, nikomu sa nič také nestalo a oni to prežívajú už druhýkrát.

Za obec urobím všetko pre to, aby neboli ukrivdení a pocítili, že žijeme v právnom štáte. Na základe minulej skúsenosti majú z toho obrovský strach, čo úplne chápem. Nech už to dopadne akokoľvek, majú nárok na adekvátnu náhradu," hovorí starosta.

Pri slovách náhrada a výkupná cena sa však zúfalým manželom tlačia slzy do očí. „Pre nás je hodnota tohto domu nevyčísliteľná. Ak odídeme, necháme tu roky driny, našetrených peňazí a spomienok," sklopí hlavu Magda Pastoreková. Keď sa do domu nasťahovali, prešlo poza jeho plot ledva päť kamiónov denne. Dnes sa v ich záhrade nemožno porozprávať bez toho, aby ste neustále zvyšovali hlas.

„Aj preto budeme prví, kto zdvihne ruku za novú diaľnicu. Nie však za cenu, že budeme jej obeťami," dodáva nešťastná invalidná dôchodkyňa. Ona ani jej manžel si už nerobia ilúzie o tom, že sa niečo zvráti v ich prospech. „Roky pre to nespávame, trápime sa v neistote a čakáme, kto nám zasa príde trhať nervy. Za toto nám určite nikto nezaplatí," zhodujú sa.

NDS: Dostanú adekvátnu náhradu

Predstavitelia Národnej diaľničnej spoločnosti sú presvedčení, že finančná náhrada z ich strany postačí na adekvátnu nehnuteľnosť a zároveň na financovanie firmy, ktorá ju postaví.

„NDS poskytuje vlastníkom výstavbou dotknutých nehnuteľností finančnú náhradu, pričom jej primeranosť je určená podľa trhovej ceny určenej znaleckým posudkom. Kritériom je cena rovnakej alebo porovnateľnej nehnuteľnosti v tom istom čase, mieste a v porovnateľnej kvalite," informoval nás hovorca NDS Marcel Jánošík. Tá objednala znalecký posudok už 16. júna, vypracovaný mal byť v júli. „Podľa našej objednávky je termín vyhotovenia 14 dní po obhliadke, rodina Pastorekovcov však odmieta spolupracovať so znalcom, a tak nevieme, kedy sa uskutoční.

Starosta obce ponúkol pre rodinu Pastorekovú pomoc v tom, že zabezpečí stavebnú firmu, ktorá postaví nový rodinný dom," dodáva Marcel Jánošík. Zároveň potvrdil, že dom sa zrejme búrať nebude. Na svoje potreby ho využije objednaný zhotoviteľ stavby.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...