Družstevnú ulicu zaradili do priemyselnej zóny!

Reklama:

Mestský úrad zaradenie Družstevnej ulice do priemyselnej zóny označuje za chybu. Mala vzniknúť pri prepisovaní, čím sa obytná časť Družstevnej ulice dostala do elektronickej podoby územného plánu ako priemyselná zóna.

22. 02. 2008

Zdroj: Marianna Meššová, Korzár

Zaradenie Družstevnej ulice do priemyselnej zóny v územnom pláne mesta rozhorčilo obyvateľov Nižnej Šebastovej, ktorí zvolali stretnutie. Na ňom sa zaoberali aj celkovou zlou dopravnou situáciou na tejto ulici. Občania dokonca pohrozili blokádou, mesto sľúbilo opatrenia od začiatku marca.

Prešov - Mestský úrad zaradenie Družstevnej ulice do priemyselnej zóny označuje za chybu. Mala vzniknúť pri prepisovaní, čím sa obytná časť Družstevnej ulice dostala do elektronickej podoby územného plánu ako priemyselná zóna. „Hlavný architekt mesta Vladimír Ligus to na stretnutí ľuďom vysvetlil. Zároveň uviedol, že mesto omyl už napravilo," povedal poslanec Ján Čižmár (Smer). Družstevná ulica je rozdelená na tri časti. „Jej prvá časť je obytná zóna, druhá časť po koľajisko je po novom priemyselnou zónou a tretia časť ulice od koľajiska po Strojnícku ulicu má už dlhšie charakteristiku priemyselná," dodal.

Fecko: Oslovíme prokuratúru

Iný názor na zaradenie obytnej zóny Družstevnej ulice do priemyselnej zóny má predseda petičného výboru občanov Ján Fecko: „Pochybujem, že ide o omyl. Pri prepisovaní sa môže niečo vynechať, ale nie dopísať. Je za tým jasný zámer. Mesto nás tým chcelo formálne zlikvidovať. Boli by sme sa stali priemyselnou zónou a mesto by malo po probléme. Mali by to právne ošetrené." Fecko tlmočil dohodu občanov, že podajú podnet na generálnu prokuratúru.

Dočasná panelová cesta

Nespokojnosť občanov z Družstevnej ulice súvisí s dopravnou situáciu. Na konci ulice sú firemné sklady, ktoré sú nonstop zásobované kamiónmi. Ľuďom doslova prechádzajú popod okno. Keďže ide o mestskú komunikáciu, v minulom roku oslovili petíciou mesto, aby neúnosnú situáciu riešilo. Mesto rozhodlo o výstavbe novej cesty. Mestské zastupiteľstvo na ňu schválilo pre tento rok štyri milióny korún.

Jedna z firiem, sídliacich v priemyselnej zóne na Družstevnej, sa rozhodla konať z vlastnej iniciatívy. Kúpila pozemky a začala budovať dočasnú panelovú cestu. „Práce na nej pokračujú, už sa robí výjazd na hlavnú cestu. Od marca by už kamiónová doprava z Družstevnej ulice mohla byť odklonená," informoval poslanec Čižmár. Zároveň sa začína robiť na novej ceste. "Na mestskom úrade už otvárali obálky pre výber projektanta stavby."

Podľa Čižmára by sa začiatkom júna mohla spustiť aj stavba prvej etapy cesty. Rozpočet prvej etapy je 12 miliónov korún, v mestskom rozpočte sú vyčlenené štyri milióny. „Prispejú aj tunajší podnikatelia," dodáva Čižmár.

Druhou etapou výstavby cesty bude napojenie na komunikáciu I/18. Čižmár skonštatoval, že na výstavbu tohto prepojenia už získal finančný prísľub ministerstva dopravy. Treťou etapou výstavby bude spojnica medzi Družstevnou, Včelárskou a Rybárskou ulicou. Náklady na celú stavbu budú 20 miliónov korún.

Výbor nie je spokojný

Ľudia z petičného výboru na Družstevnej ulici však spokojní nie sú. V pondelok rokovali aj so zástupcami jednej z firiem, ktorá má na konci ulice sklady. „Nedohodli sme sa, ich podmienky sú pre nás neprijateľné. Chcú od nás, aby sme prejazd kamiónov vydržali ešte rok a pol, teda do výstavby novej cesty. Dovtedy sa nám domy rozpadnú. Stopnutie prejazdu kamiónov cez Družstevnú ulicu nám negarantujú," povedal Ján Fecko. "Panelová cesta bude jednosmerná. Kamióny prejdú cez Družstevnú až k skladom a na hlavnú potom vyjdú cez panelovú cestu."

Kamióny končia

Fecko uviedol, že budú trvať na riešení problému mestom: „Je to mestská komunikácia a mesto za celý stav nesie zodpovednosť. Od podania našej petície uplynulo päť mesiacov a mesto na ňu zatiaľ nereagovalo. Po prvom marci nedovolíme, aby cez Družstevnú ulicu chodili kamióny!"

„Nie je pravda, že mesto nereagovalo na sťažnosti obyvateľov. Dokazujú to stretnutia a rokovania s občanmi. Mesto prostredníctvom hlavného architekta v utorok podpísalo rozhodnutie, podľa ktorého od prvého marca bude na Družstevnej ulici osadená dopravná značka, zakazujúca využívať túto cestu kamiónmi," uviedol tlačový tajomník Michal Kaliňák. Dodal, že dočasná panelová cesta nebude jednosmerná, ako tvrdí Fecko, ale obojsmerná.

Podrobne monitorujeme:

Prešov

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...