Dokedy bude Smer vodiť Pezinčanov za nos?

Reklama:
01. 03. 2010

Zdroj: Ondrej Dostál, dostal.blog.sme.sk

V kauze "Pezinská skládka" sa udialo už veľa čudných vecí. Teraz hrozí, že v polovici mája k nim pribudne ďalšia. Územné rozhodnutie na skládku má šancu sa stať nezrušiteľným. A to tým, že ho ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja "nestihne" preskúmať do troch rokov od jeho právoplatnosti, čiže do 14. mája 2010. Podnet od mesta Pezinok, aby tak urobilo, má pritom na stole už 14 mesiacov.

Územné rozhodnutie na skládku vydal v máji 2007 Krajský stavebný úrad v Bratislave vedený Jánom Manom mladším, nominantom Ficovho Smeru. Vydal ho spoločnosti Ekologická skládka, a.s., vedenej Jánom Manom starším, privatizérom z obdobia tretej Mečiarovej vlády. Starší a mladší v tomto prípade znamenajú otec a syn. A skutočnosť, že syn priamo o otcovej veci nerozhodoval, lebo sa nechal z konania vylúčiť, nič podstatného na tom celom nemení. O otcovej veci rozhodovali synovi podriadení.

Vylúčení Pezinčania

Vylúčený však nebol len Man mladší, ale aj mesto Pezinok a ostatní účastníci konania. A to pre zmenu nielen pro forma. Vlastník novej jamy jednoducho rozdelil svoje pozemky pod jamou a v okolí tak, aby s pozemkami pod budúcou skládkou susedil iba on sám. A krajský stavebný úrad toto obchádzanie zákona akceptoval.

Ale hlavným "vylúčeným" sa v tomto prípade stal územný plán mesta Pezinok, ktorý vybudovanie skládky v lokalite novej jamy zakazuje. Hoci podľa stavebného zákona majú byť územné rozhodnutia v súlade s územným plánom, v tomto prípade územné rozhodnutie krajského stavebného úradu povolilo vybudovať skládku na mieste, kde ho územný plán mesta zakazuje.

Mesto Pezinok požiadalo v decembri 2008 ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja o preskúmanie územného rozhodnutia mimo odvolacieho konania. Doteraz sa tak nestalo. Minulý týždeň sa rozhodol do kauzy vstúpiť a Pezinčanov podporiť Bratislavský samosprávny kraj (BSK). Krajské zastupiteľstvo v piatok schválilo materiál, ktorý som pripravil a predložil spolu s dvoma kolegami, poslancami zvolenými v Pezinku - Reném Bílikom (OKS) a Oliverom Solgom (nezávislý), ktorý je zároveň aj primátorom Pezinka. Zastupiteľstvo odsúhlasilo vstup BSK do konania o preskúmaní územného rozhodnutia o skládke mimo odvolacieho konania. Zároveň vyzvalo ministerstvo, aby rozhodlo o podnete Pezinka do 14. mája 2010. Lebo potom uplynie trojročná lehota od právoplatnosti územného rozhodnutia a jeho neskoršie zrušenie už zákon neumožňuje. Je teda najvyšší čas začať v tejto veci konať a rozhodnúť. Inak ministerstvo "rozhodne" tak, že nerozhodne do 14. mája 2010 a potom už rozhodnúť nebude môcť. Vzhľadom na doterajší priebeh kauzy a všetky súvislosti by to bolo dosť alibistické.

Lehota na vodenie za nos

Na tom májovom termíne je však predsa len čosi pozitívne. Bude to práve mesiac pred termínom parlamentných volieb. A hoci, samozrejme, nikto nepochybuje, že ministerstvo bude rozhodovať len prísne v zmysle zákona (veď ako inak?), existuje aj niečo ako politická zodpovednosť. A tá v kauze "Pezinská skládka" primárne neleží na nástenkovom ministrovi Štefanovovi a jeho SNS, ale na Ficovom Smere. Pretože nielen dnes už bývalý šéf krajského stavebného úradu Ján Man mladší bol nominantom tejto strany, ale štátny tajomník ministerstva výstavby Martin Glváč je dokonca bratislavským krajským predsedom Smeru. A premiér Robert Fico aj ďalší smerák Miroslav Čaplovič (ako dočasne zastupujúci minister životného prostredia) sa tvárili, že im záleží na korektnom vyriešení celého problému. Nie je to až také zložité. Stačí, aby ministerstvo výstavby do polovice mája posúdilo, či je v súlade so zákonom územné rozhodnutie vydané v rozpore s územným plánom.

Okrem mesta Pezinok sa na ministerstvo výstavby s podnetom na preskúmanie územného rozhodnutia obrátil aj Vladimír Bajan. Nie ako bratislavský župan, ale ako súkromná osoba. A určite len náhodou práve medzi prvým a druhým kolom župných volieb. Príslušnú správu zverejnenú v rámci PR - servisu (aké to príznačné!) možno nájsť tu. A štátny tajomník ministerstva výstavby a krajský predseda Smeru Martin Glváč sa ešte v ten deň (25. 11. 2009) pre TA3 vyjadril, že "je dôvodný predpoklad, že by ministerstvo mohlo začať toto konanie v najbližších dňoch do konca týždňa" (prepis spravodajského príspevku TA3 tu, správa č. 44). Voliči si však v druhom kole za župana nevybrali kandidáta Smeru Bajana, ale Pavla Freša, ktorý sa kauze "Pezinskej skládky" venoval systematicky a dlhodobo, nielen ako predvolebnej PR aktivite. A tak sa Glváčov "týždeň" naťahuje a naťahuje a rozhodnutie je v nedohľadne.

Výhodou 14. mája 2010 je skutočnosť, že už Pezinčanov nebude možné ďalej vodiť za nos rečami typu "dôvodných predpokladov do konca týždňa". Buď ministerstvo do 14. mája rozhodne a územné rozhodnutie pre skládku dovtedy zruší, alebo sa s územným rozhodnutím už nebude dať nič urobiť. Keby tak v Smere v máji 2007 tušili, aká kauza sa z pezinskej skládky stane a uvedomili si, že pravdepodobný termín parlamentných volieb je 12. jún 2010, zrejme by svojmu človeku na čele Krajského stavebného úradu v Bratislave odporučili, aby s tým územným rozhodnutím pre tatovu firmu ešte zo dva mesiace počkal. Nuž smola.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...