Ďalší pokus o prevod práv v kauze Pezinská skládka

Reklama:
05. 01. 2012

Zdroj: Via Iuris

Prevádzkovateľ novej pezinskej skládky Ekologická skládka a.s. opätovne previedol svoje práva na inú spoločnosť, Bricorp Development s.r.o. Prevod práv však vyhlásil za „v súčasnosti neúčinný“. V roku 2008 bol pritom obdobne deklarovaný prevod práv na spoločnosť Westminster Brothers na základe osobitnej zmluvy, pričom následne po 10 mesiacoch priznali, že žiadna zmluva o prevode práv neexistovala. Opätovné machinácie ohľadom prevádzkovateľa by mohli zmariť niekoľkoročné súdne konania, vrátane konania na najvyššej európskej súdnej inštancii.

Pezinská skládka je od augusta 2010 uzatvorená na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, a to až do rozhodnutia Súdneho dvora Európskej únie.

„Následne po tom, ako sme sa o údajnom prevode práv dozvedeli, potvrdila nám túto skutočnosť Slovenská Inšpekcia životného prostredia, Inšpektorát v Bratislave (SIŽP). SIŽP nám však odmietla poskytnúť akékoľvek doklady, ktoré by prevod práv potvrdzovali. V minulom roku sme na túto skutočnosť upozornili Najvyšší súd SR, aby uvedené preveril, z dôvodu prípadného pribratia nového prevádzkovateľa do súdneho konania. Mali sme totiž pochybnosti či a na základe akého úkonu k prevodu práv došlo,“ informovala Zuzana Čaputová, advokátka spolupracujúca s VIA IURIS, ktorá zastupuje obyvateľov mesta Pezinok.

Následne Najvyšší súd SR vykonal zisťovanie, v ktorom SIŽP potvrdila, že došlo k prevodu práv zo spoločnosti Ekologická skládka a.s. na Bricorp Development s.r.o., zároveň však ani Najvyššiemu súdu SR neposkytla žiadne doklady, ktoré by prevod práv potvrdzovali. SIŽP tvrdí, že do zmluvy o prevode práv iba nahliadla a nemá ju k dispozícii. Z následných listín, ktoré na žiadosť Najvyššieho súdu SR zaslala Ekologická skládka a.s. a Bricorp Development s.r.o. vyplýva, že potvrdzujú prevod práv, zároveň však dopĺňajú, že zmluva o ich prevode je „v súčasnosti neúčinná“. Aktuálnym prevádzkovateľom je teda opätovne Ekologická skládka a.s.

„Je veľmi dôležité, že sa tieto skutočnosti odkryli. Mohlo dôjsť k zmareniu niekoľkoročného súdneho konania, vrátane konania na Súdnom dvore EÚ. Ak by prevádzkovateľ nebol účastníkom súdneho konania, po rozhodnutí súdu o nezákonnosti skládky by nepochybne na Ústavnom súde SR namietal porušenie svojich práv z toho dôvodu, že sa súdneho konania nezúčastnil. Za absurdný považujeme aj prístup SIŽP, ktorá už druhýkrát zlyhala a nemá prehľad o tom, kto je prevádzkovateľom skládky“, zdôraznila Čaputová.

Uvedené je už druhým pokusom o tzv. zmenu prevádzkovateľa. Vo februári roku 2008 bol deklarovaný prevod práv na spoločnosť Westminster Brothers na základe osobitnej zmluvy, pričom po 10 mesiacoch priznali, že žiadna zmluva o prevode práv neexistovala. Po demonštráciách Pezinčanov vtedy Ministerstvo životného prostredia SR vydalo ďalšie rozhodnutie, ktorým zakazovalo pokračovať vo výstavbe skládky firmou Westminster Brothers. Vzápätí na to, obe spoločnosti vyhlásili, že prevádzkovateľom je Ekologická skládka a.s., na ktorú sa rozhodnutie o zákaze stavať nevzťahovalo a tá následne vo výstavbe pokračovala. Počas desaťmesačného obdobia tzv. prevádzkovania firmou Westminster Brothers komunikovali jej predstavitelia so štátnymi úradníkmi a so súdom. SIŽP sa vtedy neúspešne niekoľko mesiacov pokúšala zastaviť výstavbu skládky firmou Westminster Brothers, pričom v pozadí ju realizovala Ekologická skládka a.s..

Konanie na Najvyššom súde SR o zákonnosti skládky je momentálne prerušené a prevádzka skládky je zastavená. V auguste 2010 totiž Najvyšší súd požiadal Súdny dvor EÚ o odpovede na 5 predbežných otázok týkajúcich sa výkladu a aplikácie práva Európskej únie v kauze pezinská skládka. Súdny dvor Európskej únie zvolal pojednávanie v tejto veci na 17. januára 2012 v Luxemburgu.

VIA IURIS je občianske združenie, ktoré od roku 1993 pomáha ľuďom obhajovať svoje práva a zúčastňovať sa na rozhodovaní o veciach verejných. Prispieva k tomu, aby štátne orgány konali zodpovedne a zúčastňuje sa na reforme slovenského súdnictva.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...