Cesta vodičom po diaľnici zdražie, štát plánuje zvýšiť ceny diaľničných známok

Reklama:

Do konca júla vodiči nakúpili približne 1,6 milióna kusov krátkodobých, teda mesačných a 10-dňových, diaľničných známok.

06. 09. 2016

Zdroj: Marek Poracký

Reklama:

BRATISLAVA. Vodiči si za cestu po diaľnici od januára zrejme priplatia. Vládna trojkoalícia zvažuje, že zvýši cenu 10-dňových, najkratších diaľničných známok. Povedal to pre spravodajskú televíziu TA3 šéf parlamentu Andrej Danko z SNS.

Dnes pritom 10-dňové diaľničné známky stoja 10 eur. O koľko by mohli zdražieť Danko nespresnil, keďže vládna trojka sa na novej cene ešte nezhodla.

Tá mala uvažovať aj o zdražovaní celoročných diaľničných známok. Od tohto kroku však nakoniec upustila. Vodiči za ročnú známku dnes platia 50 eur. Ceny za diaľničné známky sa naposledy dvíhali pred piatimi rokmi.

Rekordný predaj

Ministerstvo dopravy celú situáciu nekomentuje. Vo svojom stanovisku napísalo, že téma zvyšovania poplatkov za využívanie diaľnic a rýchlostných ciest zatiaľ nebola predmetom politických ani odborných rokovaní.

„Nový minister potrebuje čas na preverenie situácie v oblastiach, ktorými nebol ako štátny tajomník poverený. Následne bude možné odpovedať komplexne na všetky otázky,“ dodalo ministerstvo.

Uvažovanie o zdražovaní diaľničných známok prichádza v čase, keď predaj diaľničných známok medziročne stúpol. Za prvých sedem mesiacov vodiči štátu zaplatili na známkach približne 65 miliónov eur. Vlani takúto sumu štát vybral až v októbri.

Národná diaľničná spoločnosť ešte koncom augusta skonštatovala, že počet predajov vzrástol aj pri krátkodobých elektronických diaľničných známkach, teda mesačných, ktoré stoja 14 eur a desaťdňových, za ktoré dnes vodiči platia spomínaných 10 eur.

Do konca júla ich vodiči nakúpili približne 1,6 milióna kusov, z toho asi milión kusov kúpili majitelia áut so zahraničnými poznávacími značkami. Vlani sa ich za rovnaký čas predalo necelých 1,4 milióna.

„Tento krok nič nerieši. Je to len naháňanie peňazí. Elektronický systém totiž neumožňuje obchádzať systém,“  vraví šéf Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Ondrej Matej.

Od začiatku roka totiž na Slovensku funguje elektronický systém, cez ktorý sa kupujú elektronické diaľničné známky. Vodiči si už známky nelepia na okno, ale kupujú si ich elektronicky. Kontrolujú ich kamery, a tak je ťažšie uniknúť prípadnej kontrole.

Koho sa to dotkne?

Obyvateľov Slovenska sa zvýšenie diaľničných známok nedotkne, myslí si bývalý investičný riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti, z čias prvej vlády Roberta Fica, Juraj Čermák. Hovorí, že ľudia na Slovensku si kupujú skôr ročné diaľničné známky, ako krátkodobé.

Vysvetlil, že krátkodobé si kupujú hlavne turisti, ktorí buď cez Slovensko prechádzajú alebo prichádzajú dovolenkovať. „Nevidím zmysel zvyšovať ceny známok na krátkych a nesúvisiacich úsekoch diaľnic krátkodobých diaľničných známok. Ak chceme naplniť vyššie príjmy, dá sa to naplniť aj iným spôsobom,“ konštatoval Čermák.

Pod iným spôsobom myslí napríklad zavedenie platenia diaľnic za kilometer. Vodiči by zaplatili len za to, koľko kilometrov prejazdia. Celý systém by fungoval na spôsob diaľničného mýta.

„Ak to bude malé zvýšenie cien, problém v tom nevidím. My musíme sledovať aj ceny v okolitých krajinách,“ dodáva šéf Výskumného ústavu dopravného v Žiline Ľubomír Palčák.

Napríklad v susednom Česku stojí 10-dňová diaľničná známka 12 eur, v Rakúsku 8,80 eur a v Maďarsku 9,52 eur. Ak by Slovensko zvýšilo cenu napríklad na 12 eur, spolu s Českom by Slovensko bolo najdrahšou krajinou.

Pokuty meškajú

Celý systém prevádzkuje spoločnosť SkyToll, ktorá vyhrala aj sporný tender na mýto. Zmluvu so SkyTollom štát podpísal vlani v septembri, lebo ponúkol najnižšiu sumu. Štát mu bude platiť 2,78 percenta z tržieb na elektronických diaľničných známkach.

Systém však neposiela pokuty čiernym pasažierom. „Systém kontroly úhrady elektronickej diaľničnej známky, ktorý prevádzkuje Národná diaľničná spoločnosť bude prepojený so systémom ministerstva dopravy a ministerstva vnútra, pretože uplatňovanie sankcií je v kompetencii okresných úradov a orgánov Policajného zboru, ktoré nepodliehajú vecnej pôsobnosti ministerstva dopravy,“ napísali koncom augusta z ministerstva dopravy.

V parlamente je zároveň návrh na zmenu výšky pokút. Ministerstvo ich chce od októbra znížiť z 300 na 150 eur. Vtedy by tiež štát mal začať posielať pokuty, a to aj spätne.

Úradné dokumenty

Diaľnica D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec - rozhodnutie ministra číslo 77/2016 o stavebnom povolení

Rozhodnutie ministra Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, číslo 12171/2016/D220-SLP/34379-M zo dňa 29. 6. 2016 o zmene rozhodnutia Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja...

Rýchlostná cesta R4 Prešov - severný obchvat, oznámenie o začatí stavebného konania

Verejná vyhláška, ktorou sa oznamuje začatie stavebného konania a upustenie od ústneho konania, č. j. 03358/2016/SCDPK-56357 zo dňa 7. 9. 2016 pre stavbu Rýchlostná cesta R4 Prešov - severný obchvat.

Pruské - kanalizácia a ČOV - prístupová cesta k ČOV - verejná vyhláška, oznámenie o začatí vyvlastňovacieho konania

Verejná vyhláška, ktorou sa oznamuje začatie vyvlastňovacieho konania pozemkov a nariadenie ústneho pojednávania, č. j. 233/2016 TS1-20/Po/1 zo dňa 15. 3. 2016 pre stavbu Pruské - kanalizácia a ČOV, prístupová cesta k...

Poznámky k zákonom

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Neoznámenie trestného činu. Povinnosť oznámiť trestný čin. Mám takú povinnosť alebo nie?

Som povinný oznámiť trestný čin alebo podozrenie z trestného činu? Kedy nie som povinný oznámiť...

Trenčín: Vyvlastnenie vo verejnom záujme

O občianskom spolunažívaní by vedel rozprávať asi každý z nás. Obyvatelia ulice Jahodová v Trenčíne...

Územné a správne členenie Slovenska, história a vývoj

Publikácia opisuje vývoj územného a správneho členenia Slovenska od približne polovice druhého...

Predaj nehnuteľnosti. Dokedy mám povinnosť podať daňové priznanie na daň z nehnuteľností?

V minulom roku som predal nehnuteľnosť (pozemok, byt, dom) za ktorú som platil daň z nehnuteľností....

Premlčacia doba. Koľko trvá premlčacia doba? Čo je to premlčanie?

Štandardná premlčacia doba podľa Občianského zákonníka je tri roky. Vo veciach, na ktoré platí...

Priznal som sa k priestupku. Som automaticky vinný, ak sa v konaní o pokute nebránim?

Po obvinení z priestupku som sa v správnom konaní aktívne nebránil. Správny orgán ma uznal vinným...

Juraj Suchánek - Zákon o miestnych poplatkoch obsahuje viacero nezmyslov

Kupujete byt, staviate väčší dom alebo iba skleník na záhrade? Po novom sa vám to predraží. Podľa...

Zadržanie páchateľa. Môžem sám zadržať páchateľa?

Každá osoba má právo zadržať páchateľa za podmienok podľa trestného poriadku.

Vyrieši poplatok za rozvoj problém satelitov?

Od 1. novembra 2016 nadobudne účinnosť zákon 447/2015 Z. z., ktorý dáva samosprávam možnosť pri...