České ultrazvuky stáli o polovicu menej ako naše

Reklama:

Zuzana Čaputová informuje o zisteniach organizácie Via Iuris.

03. 06. 2015

Zdroj: Braňo Závodský, Rádio Expres, Annamária Dömeová, aktuality.sk

V rozhovore sa spomínajú ľudia, ako: Branislav Paška, synovec Pavla Pašku , Ľudovít Demjan, brat poslanca za SMER-ST Jaroslava Demjana, Peter Hložný, majiteľ spoločnosti Protender, spolužiak Richarda Rašiho, Miroslav Procházka z firmy WEGA-MS.

Sporné nákupy v zdravotníctve pokračujú, posvieti si na ne prokuratúra

Sporné nákupy v zdravotníctve pokračujú aj po kauze CT-čko. Stopy vedú opäť smerom k Piešťanom.

Kauza predraženého nákupu CT-čka pre piešťanskú nemocnicu mala vlani dôsledky v najvyšších poschodiach politiky. O kreslo prišli podpredseda parlamentu Pavol Paška aj šéfka rezortu zdravotníctva Zuzana Zvolenská.

Čudný tender aj zmeny v zložení správnej rady nemocnice, ktoré mu predchádzali, ukázali špičku ľadovca vo fungovaní slovenského zdravotníctva.

Samotný priebeh nákupu už niekoľko mesiacov vyšetruje polícia. Ešte vlani začala trestné stíhanie vo veci pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Príbehy sporných nákupov zdravotníckych prístrojov však podľa VIA IURIS pokračujú naďalej.

Príkladom má byť úspech firmy Wega – MS, ktorej sa podľa zistení VIA IURIS a časopisu .týždeň dlhodobo darí najmä v tendroch na dodávku ultrazvukov.

Firma vznikla ešte v roku 1991 a sídli neďaleko Piešťan, v obci Moravany nad Váhom. Ide o rodinnú firmu Miroslava Procházku a jeho manželky Anny. „S firmou spolupracuje aj syn Michal, ktorý je zároveň manažérom Michala Straku (známy aj ako raper Ego pozn.red.),“ upozorňuje VIA IURIS.

Egov manažér: Spája sa nespojiteľné

Ego sa v tejto súvislosti ocitol v pozornosti médií po tom, čo vyšlo najavo, že bol členom správnej rady piešťanskej nemocnice, ktorá súhlasila s nákupom predraženého CT od firmy Medical Group, v minulosti blízkej Pavlovi Paškovi.

S firmou Wega však podľa svojho manažéra Michala Procházku nemá nič spoločné. „My sme priatelia viac ako pätnásť rokov a spolupracujeme v oblasti koncertov a mojej eventovej agentúry,“ reagoval Egov manažér a syn šéfa firmy Wega pre náš portál.

Ako dodal, spoločnosť nie je na zdravotníckom trhu nová. Zdravotnícku techniku predáva takmer 25 rokov. „Spája sa tu nespojiteľné,“ tvrdí Michal Procházka.

VIA IURIS upozorňuje, že Firma Wega – MS ponúka nemocniciam ultrazvuky značky Esaote, ktoré vo svete nepatria medzi lídrov na trhu (trhový podiel 6 až 7 percent), na Slovensku sa jej však darí predávať drahšie, než konkurencii.

Sami v súťaži

Podľa štatistiky holandského výskumného centra ASD Reports z roku 2012 sú pred Esaote značky ako General Electric (24 percent), Phillips (19 percent) a Siemens (12 percent).

Za oboch vlád Róberta Fica získala spoločnosť Wega-MS zákazky na dodávku ultrazvukov za 3,3 milióna eur. „Pochybnosti vzbudzuje aj nastavenie kritérií súťaží pri nákupoch prístrojov, ktoré sa javia ako diskriminačné. Od roku 2009 vyhrala firma 22 tendrov, pričom bola minimálne v pätnástich z nich napriek záujmu konkurencie napokon sama,“ konštatuje VIA IURIS.

Príkladom má byť tender, ktorý v júli 2013 vypísala Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach. Nemocnica nakupovala štyri ultrazvuky za približne 360-tisíc eur. Súťažné podklady si prevzalo 13 firiem, no ponuku napokon predložila len Wega – MS.

„Konkurenčné firmy poslali nemocnici 58 otázok, v ktorých spochybňovali diskriminačne nastavené kritériá - napríklad ovládanie všetkých funkcií ultrazvuku pomocou podsvietených, aktívnych tlačidiel a prídavného dotykového LCD displeja, vybavenie ultrazvuku štyrmi otočnými kolieskami s brzdiacim mechanizmom, hoci podľa odborníkov stačia dve,“ upozorňuje VIA IURIS. Nemocnica však ani pri jednej podmienke neustúpila.

Wega-MS zostala v tendri napokon jediná a vyhrala. Ostatné firmy sa stiahli.

Ministerstvo zdravotníctva v tejto situácii podalo podnet na Generálnu prokuratúru SR. Informovala o tom vo svojom dnešnom spravodajstve televízia Markíza.

Paškov synovec, Rašiho spolužiak

Mimovládka upozorňuje aj na spletenec mien a vzťahov, ktoré v tom čase v nemocnici fungovali. „Riaditeľom košickej nemocnice bol nominant Smeru Ladislav Rosocha. Vo výberovej komisii na dodávku ultrazvukov sedel aj Branislav Paška – synovec vtedajšieho predsedu parlamentu Pavla Pašku a členom komisie bol aj Ľudovít Demian – brat poslanca Smeru Jaroslava Demiana,“ pripomína VIA IURIS.

Ako dodáva, súťaž na dodávku ultrazvukov zároveň organizovala spoločnosť Pro Tender, ktorú vlastní spolužiak košického primátora Richarda Rašiho, Peter Hložný. „Hložný bol v minulosti obvinený v kauze machinácií v súťaži na stavebné práce za 26,5 milióna eur, ktorú robil takisto pre košickú nemocnicu,“ dodáva VIA IURIS. Neskôr však špeciálna prokuratúra stíhanie zastavila.

Mimovládke sa nepozdáva ani cena za spomínané štyri ultrazvuky. „Košická nemocnica za ne napokon firme Wega – MS zaplatila 375-tisíc eur. Jeden z prístrojov pre rádiologické oddelenie stál takmer 92-tisíc eur bez DPH, pričom nemocnica vo Vsetíne kúpila kvalitnejší prístroj značky Phillips (s lepšou sondou a väčším displejom) za 51-tisíc eur bez DPH,“ zdôraznila.

„Tieto a podobné sporné nákupy v zdravotníctve sú možné práve preto, že nedochádza k jasnému a razantnému postupu pri vyvodzovaní zodpovednosti v podobných prípadoch,“ tvrdí VIA IURIS.

Žiadne osobné väzby

Nemocnica, ktorú dnes vedie košický poslanec za Smer Milan Maďar pre .týždeň reagovala, že v priebehu súťaže problém nevidí. Nikto z uchádzačov sa totiž oficiálne nesťažoval.

Hovorkyňa Ladislava Šustová sa k porovnaniu cien utrazvukov bližšie nevyjadrila. Napísala len, že ide o „neporovnateľné parametre, vrátane príslušenstva prístrojového vybavenia“.

Šéf firmy Wega-MS Procházka akúkoľvek pomoc v súvislosti s tendrom vylúčil. „S týmito ľuďmi nemám žiadne osobné väzby. Neviem, kto o tom v nemocnici rozhodoval,“ povedal v rozhovore pre .týždeň.

Veľmi neverí ani číslam VIA IURIS o úspechu firmy na Slovensku. „Za posledné tri roky mohlo byť na Slovensku 20 až 30 súťaží na ultrazvuky. Naša firma vyhrala asi dvakrát,“ tvrdí Procházka.

Ako dodáva, podľa štatistiky výrobnej firmy Esaote predávajú na trhu asi 10 percent. „Toľko asi predávajú aj iné firmy, niektoré aj viac. Presné číslo vám nikto nepovie, lebo nikdy neviete úplne dohľadať, koľko prístrojov sa skutočne predalo. Štatistiky vždy hovoria to, čo chceme, aby hovorili. Ak je to však takto, tak som len rád. Je možné, že sú tu stále ľudia, ktorí si vážia naše služby,“ uviedol.

Podrobne monitorujeme:

www.aktuality.sk/clanok/277052/ct-ckom-to-neskoncilo-sporne-nakupy-v-zdravotnictve-pokracuju/

https://www.postoj.sk/4602/drahe-nakupy-v-nemocniciach-pokracuju-zistila-via-iuris

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...