Cena diaľnic na Slovensku pod paľbou kritiky. Rekordérom je však niekto iný

Reklama:

Ceny slovenských diaľnic sú dlhodobo pod paľbou kritiky. Odborníkom sa nepáči systém výberu staviteľov, ľudia sú nespokojní s dobou výstavby.

10. 10. 2016

Zdroj: vc, aktualne.sk

BRATISLAVA - Drahé diaľnice? Obchvat Žiaru nad Hronom sa staval za 4,5 milióna za jeden kilometer, ten prešovský vyjde pravdepodobne desaťkrát viac. Najdrahšiu diaľnicu na svete však stavia iná krajina.

Krok k transparentnosti

Cenové ponuky Národnej diaľničnej spoločnosti zvykli byť ukryté pod rúškom tajomstva.

"V máji 2016 prvýkrát konečne nerobili tajnosti. Správu s menami a cenovými ponukami jednotlivých uchádzačov zverejnila sama NDS ešte v deň otvorenia ponúk," napísali analytici inštitútu INEKO, ktorí sa cenám diaľníc dlhodobo venujú.

Problém často býva, že konečné ceny po dodatkoch nie sú dostupné. Aby mohli neziskovky a odborníci posúdiť, či je úsek cesty predražený, alebo je cena štandardná, potrebovali by čo najviac informácií.

Potrebovali by napríklad jednotkové ceny materiálov a prác či jednotlivých objektov z ponúk. Avšak aj bez nich je jasné, že ceny nad 40 miliónov eur za km významne prevyšujú úroveň, za akú sa stavajú v iných krajinách nielen bežné, ale aj náročné tunelové úseky diaľnic.

Predražené? Odborníkom sa ťažko posudzuje

Ak sa prerátajú ceny za diaľničné úseky na 1 km, zistíme, že rozdiely sú obrovské. Obchvat Žiaru nad Hronom vyšiel na 4,5 miliónov za 1 km, ten prešovský môže stáť až 46 miliónov eur. Zatiaľ ho minister dopravy ešte neschválil.

"Na Slovensku sa cena vyšvihla na enormných vyše 40 mil. eur/km iba jediný raz. Na krátkom úseku D3 Žilina Strážov – Brodno, tam však celú polovicu dĺžky tvorí tunel a zvyšok estakáda ponad vodnú nádrž," píše v blogu Ján Kovalčík z INEKO.

Pre porovnanie uvádza mediálne snáď najznámejší tender na ťažký úsek D1 s tunelom Višňové. Výsledok tendra v roku 2012 priniesol cenové ponuky stavebných firiem v rozpätí od 25 do 35 mil. eur na kilometer.

Ondrej Matej z Inštitútu dopravnej politiky si myslí, že porovnávať cenu jednotlivých úsekov v rámci Slovenska nie je výstižné, tak ako sa nedajú porovnávať ceny medzi jednotlivými krajinami.

"Ak stavebná spoločnosť súťaží o úsek v oblasti, kde už realizovala stavbu, bude jej cena nižšia, lebo už má na predchádzajúcom úseku zaplatené zriadenie stavebného zázemia," uvádza ako príklad.

Tiež hovorí, že každý štát má iné normy. "Podľa slovenských musí byť diaľnica plne odkanalizovaná kanálom do kanalizácie, v Rakúsku stačí odvodnenie len do okolitej prírody, v Chorvátsku netreba žiadne," spomína.

Čo vplýva na ceny diaľnic:

  • objektívne faktory: trasa úseku, geologické pomery, dostupnosť zdrojov (kamenivo, betón, asfalt...), technická náročnosť jednotlivých úsekov, prísnosť stavebných noriem v jednotlivých krajinách
  • neobjektívne faktory: nekvalitná projektová dokumentácia, futuristické architektonické riešenia, kde si architekti kreslia svoje pomníky, zahrňovanie do výstavby iné, "vyvolané" investície, kartelové dohody o cenách...

Najdrahšia na svete: 133 miliónov za km

Inštitút Ondreja Mateja chce preto do konca roka predstaviť metódu oceňovania stavebných prác jednotne pre všetky investície a to v celej verejnej správe. "Verím, že sa to podarí nastaviť tak, aby sme mohli jednoduchšie a spravodlivejšie posudzovať ceny jednotlivých úsekov," hovorí predseda správnej rady Inštitútu dopravnej politiky.

Vždy, keď ide o takéto obrovské sumy z verejných prostriedkov, vznikajú otázky efektivity, teda či jej osoh občanom stojí za tú cenu. Prvenstvo medzi drahými úsekmi diaľnic má Francúzsko. Za 12,5 cesty na ostrove Réunion dá 1,66 miliardy eur. Prepočítané na kilometer - 133 miliónov.

Cenu odôvodňujú práve náročnosťou stavby: tiahne sa pobrežím a súčasťou cesty je viadukt. Jeho piliere musia upevniť do morského dna. Avšak otázky sa vynárajú práve, keď príde reč na ceny materiálov.

"Otvorené je vyšetrovanie o rovnosti prístupu k firmám v súťaži. Vynárajú sa tiež otázky ohľadom vplyvu na životné prostredie," píše denník Les Echos. Cestu stavajú od decembra 2013. Jej otvorenie sa predpokladá v roku 2020.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...