Ako Vás môže štát alebo samospráva pripraviť o majetok?
Na Slovensku sa stále nedôstojne vyvlastňuje
Ceny slovenských diaľnic sú dlhodobo pod paľbou kritiky. Odborníkom sa nepáči systém výberu staviteľov, ľudia sú nespokojní s dobou výstavby.
BRATISLAVA - Drahé diaľnice? Obchvat Žiaru nad Hronom sa staval za 4,5 milióna za jeden kilometer, ten prešovský vyjde pravdepodobne desaťkrát viac. Najdrahšiu diaľnicu na svete však stavia iná krajina.
Cenové ponuky Národnej diaľničnej spoločnosti zvykli byť ukryté pod rúškom tajomstva.
"V máji 2016 prvýkrát konečne nerobili tajnosti. Správu s menami a cenovými ponukami jednotlivých uchádzačov zverejnila sama NDS ešte v deň otvorenia ponúk," napísali analytici inštitútu INEKO, ktorí sa cenám diaľníc dlhodobo venujú.
Problém často býva, že konečné ceny po dodatkoch nie sú dostupné. Aby mohli neziskovky a odborníci posúdiť, či je úsek cesty predražený, alebo je cena štandardná, potrebovali by čo najviac informácií.
Potrebovali by napríklad jednotkové ceny materiálov a prác či jednotlivých objektov z ponúk. Avšak aj bez nich je jasné, že ceny nad 40 miliónov eur za km významne prevyšujú úroveň, za akú sa stavajú v iných krajinách nielen bežné, ale aj náročné tunelové úseky diaľnic.
Ak sa prerátajú ceny za diaľničné úseky na 1 km, zistíme, že rozdiely sú obrovské. Obchvat Žiaru nad Hronom vyšiel na 4,5 miliónov za 1 km, ten prešovský môže stáť až 46 miliónov eur. Zatiaľ ho minister dopravy ešte neschválil.
"Na Slovensku sa cena vyšvihla na enormných vyše 40 mil. eur/km iba jediný raz. Na krátkom úseku D3 Žilina Strážov – Brodno, tam však celú polovicu dĺžky tvorí tunel a zvyšok estakáda ponad vodnú nádrž," píše v blogu Ján Kovalčík z INEKO.
Pre porovnanie uvádza mediálne snáď najznámejší tender na ťažký úsek D1 s tunelom Višňové. Výsledok tendra v roku 2012 priniesol cenové ponuky stavebných firiem v rozpätí od 25 do 35 mil. eur na kilometer.
Ondrej Matej z Inštitútu dopravnej politiky si myslí, že porovnávať cenu jednotlivých úsekov v rámci Slovenska nie je výstižné, tak ako sa nedajú porovnávať ceny medzi jednotlivými krajinami.
"Ak stavebná spoločnosť súťaží o úsek v oblasti, kde už realizovala stavbu, bude jej cena nižšia, lebo už má na predchádzajúcom úseku zaplatené zriadenie stavebného zázemia," uvádza ako príklad.
Tiež hovorí, že každý štát má iné normy. "Podľa slovenských musí byť diaľnica plne odkanalizovaná kanálom do kanalizácie, v Rakúsku stačí odvodnenie len do okolitej prírody, v Chorvátsku netreba žiadne," spomína.
Čo vplýva na ceny diaľnic:
Inštitút Ondreja Mateja chce preto do konca roka predstaviť metódu oceňovania stavebných prác jednotne pre všetky investície a to v celej verejnej správe. "Verím, že sa to podarí nastaviť tak, aby sme mohli jednoduchšie a spravodlivejšie posudzovať ceny jednotlivých úsekov," hovorí predseda správnej rady Inštitútu dopravnej politiky.
Vždy, keď ide o takéto obrovské sumy z verejných prostriedkov, vznikajú otázky efektivity, teda či jej osoh občanom stojí za tú cenu. Prvenstvo medzi drahými úsekmi diaľnic má Francúzsko. Za 12,5 cesty na ostrove Réunion dá 1,66 miliardy eur. Prepočítané na kilometer - 133 miliónov.
Cenu odôvodňujú práve náročnosťou stavby: tiahne sa pobrežím a súčasťou cesty je viadukt. Jeho piliere musia upevniť do morského dna. Avšak otázky sa vynárajú práve, keď príde reč na ceny materiálov.
"Otvorené je vyšetrovanie o rovnosti prístupu k firmám v súťaži. Vynárajú sa tiež otázky ohľadom vplyvu na životné prostredie," píše denník Les Echos. Cestu stavajú od decembra 2013. Jej otvorenie sa predpokladá v roku 2020.
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.
Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.
Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...
Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...
Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.
V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.
Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...
Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...
Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.
Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...
Neviem pochopiť, prečo je také ťažké prestať sladiť kávu alebo čaj, veď stačí týždeň zaťať zuby a vydržať, hovorí Adela Penesová, ktorá sa venuje pacientom s obezitou a cukrovkou či s vysokým krvným...
Behaviorálny ekonomik Dan Ariely, autor Predictably Irrational (Predpovedateľne Neracionálne), používa klasické ilúzie a jeho vlastné neintuitívne (a niekedy až šokujúce) výsledky výskumu na odhalenie toho, že pri rozhodovaní nie...
Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.
Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.
Primátorka katalánskej metropoly sa odhodlala k odvážnemu kroku. Budú Barcelonu nasledovať ďalšie...
K zimnému štadiónu by mala podľa predstavy projektanta pribudnúť tréningová hala, nový prístup zo svetelnej križovatky.
Národná rada Slovenskej republiky schválila zmenu základného predpisu samosprávy, zákona č. 369/1990 Z. z. o obecnom zriadení. Prinášame úplné znenia zákona s účinnosťou od 1. apríla 2018.
Na sieti Youtube môžete sledovať záznam zo zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Prešove.
Zámer hovorí o ročnej kapacite separačnej a drviacej linky 40 tisíc ton. Mala by sa nachádzať na pozemkoch vo vlastníctve Mesta Prešov, ktoré mesto vlastní v katastrálnom území bezprostredne susediacej obce Záborské v areáli...