Bytovky v Tatrách stavali na cudzom

Reklama:

Primátor Vysokých Tatier postavil bytovky pre mladé rodiny aj na pozemkoch, ktoré nepatria mestu. Upozornenia majiteľov, že nestavia na vlastnom, nepreveril. Majitelia chcú, aby mesto pozemky odkúpilo, dalo im náhradné alebo platilo nájomné.

08. 10. 2007

Zdroj: Andrea Hajdúchová, SME

Primátor Vysokých Tatier postavil bytovky pre mladé rodiny aj na pozemkoch, ktoré nepatria mestu. Upozornenia majiteľov, že nestavia na vlastnom, nepreveril.

BRATISLAVA, POPRAD - „Po troch desaťročiach sa mohli prví nájomníci nasťahovať do nových bytov v Dolnom Smokovci,“ písali pred rokom miestne noviny. Nebola to dobrá správa pre všetkých. Mesto bytovky stavalo aj na pozemkoch, ktoré mu nepatrili.

Nájomníkom primátor mesta Ján Mokoš byty odovzdal štyri mesiace pred komunálnymi voľbami.

„Nepožiadali nás o súhlas ani nás neprizvali k stavebnému konaniu. Že stavajú na našom, sme sa dozvedeli počas výstavby,“ hovorí jeden z majiteľov pozemkov Valentín Magdolen.

Majitelia mestský úrad niekoľkokrát žiadali, aby preskúmal, či nestavia na cudzom. Nepomohlo im to.

Pozemok je náš!

Magdolenovcov vyvlastnil Mestský národný výbor Vysoké Tatry v roku 1950. Dohodu o navrátení pozemkov s nimi mesto podpísalo v roku 1998. Schválil ju v januári 1999 pozemkový odbor Okresného úradu v Poprade, čím nadobudla právoplatnosť. Za mesto dohodu podpísal exprimátor Gabriel Ondrejkovič.

Pozemky však zostali v katastri zapísané pod dvoma číslami - ako 1851/3, teda číslo, ktoré mal pôvodný vyvlastnený pozemok Magdolenovcov, a ako obrovská parcela číslo 64, do ktorej mesto zlúčilo vyvlastnené pozemky niekoľkých vlastníkov.

„Hovorili sme niekoľkokrát s úradníčkou Ivetou Mazurekovou, vtedy ešte Gromanovou, a tá nás ubezpečovala, že sa vec rieši, že chodí pravidelne na kataster. Keď v roku 2005 začali ľudia hovoriť, že sa tam ide stavať, poslali sme jej fax s identifikáciou pozemku a kópiou listu vlastníctva,“ hovorí Magdolen, ktorý žije v Bratislave. Dostali odpoveď, že im určite patrí iný pozemok, nie ten, na ktorom sa stavia.

„Mesto Vysoké Tatry postupovalo pri výstavbe ako riadny vlastník pozemku zapísaného na liste vlastníctva,“ odpísal im naposledy v apríli tohto roka Ján Mokoš. Magdolenovcom odporučil obrátiť sa na súd.

To už si Magdolenovci dali urobiť nový geometrický plán, ktorý určil, že im skutočne patrí časť parcely 64. Na základe plánu im kataster vydal list vlastníctva, parcelu 64 v ňom už rozdelili na viac častí a Magdolenovcom priznáva parcely 64/10, 64/11, 64/12, 64/14 a 64/13 a 64/15. Kde stoja bytovky a parkovisko? Áno, práve na nich.

Mesto: Nie je to naša chyba

„Očividne sa spoliehali na nevedomosť ľudí. Ja som predtým na katastri nebol, ale teraz som si ho obchodil a dotiahnem to do konca,“ hovorí Magdolen. Chce primeraný nájom za pozemok, náhradu alebo jeho odkúpenie.

Asistentka primátora Monika Šupínová ho bráni. „Mesto nemohlo vedieť o duplicitnom vlastníctve parciel, keďže malo aktuálny list vlastníctva z katastra bez tiarch a obmedzení.“ Chybu podľa nej urobil pozemkový úrad v Poprade, keď parcely 1851/3 a 64 označil za duplicitné.

Riaditeľ pozemkového úradu Peter Lazor hovorí, že chybu nemohol urobiť jeho úrad, lebo ten len schválil dohodu o vydaní pozemkov, ktorú mesto a Magdolenovci v roku 1998 uzavreli. Neodvolala sa ani jedna strana, a tak nadobudla právoplatnosť. „Rozhodnutie prevzala Správa katastra v Poprade 2. marca 1999 pre zápis vlastníckeho práva. Duplicitu pozemkov teda mala zaregistrovať správa katastra,“ vysvetľuje právnik úradu Jozef Nečas.

Ďalší sa súdia

K pozemkom pod bytovkami sa ne­hlásia len Magdolenovci. Jedna z no­vých budov stojí polovicou na parcele 64/15 a druhou na parcele 64/5, o ktorú sa súdi rodina Mišovičovcov z Popradu. „Pomohli mladým ľuďom, ale za naše peniaze,“ hovorí Pavel Mišovič.

Aj tento pozemok vyvlastnilo mesto. Právny zástupca v podaní na súd argumentuje, že vyvlastnenie nie je právoplatné, pretože na vyvlastňovacom dekréte z 21. marca 1977 sa píše, že mesto vyvlastňuje podľa zákona 87/1958, ktorý vtedy už skoro pol roka neplatil.

Mišovičovci už v roku 2004 žiadali mesto, aby im pozemky vydalo. Primátor Mokoš im odpovedal: „Mesto Vysoké Tatry pozemky nevydáva. Odporúčame vám obrátiť sa na pozemkový úrad v Poprade, ktorý posudzuje, či má vlastník nárok na vydanie pozemku.“

Na zatiaľ poslednú žiadosť dostal Mišovič odpoveď od právničky úradu Jany Novoroľníkovej. Tá píše, že zlé číslo zákona vo vyvlastňovacom dekréte neznamená jeho neplatnosť. „Zákon o správnom konaní pamätá aj na možné chyby v písaní a iné zrejmé nesprávnosti v písomnom vyhotovení rozsudku. Chyba môže byť odstránená aj v súčasnosti.“ Dodáva, že chybu mali Mišovičovci napadnúť v lehote, kým rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť. Teda v čase, keď celú spoločnosť vrátane súdov ovládala komunistická strana, ktorá vyvlastňovanie aj pripravila.

Asistentka primátora aj v tomto prípade opakuje: Tvrdenia pána Mišoviča sme preverovali, pred vydaním územného a stavebného rozhodnutia sme si vyžiadali list vlastníctva, podľa ktorého mesto bolo výlučným vlastníkom pozemku bez tiarch a obmedzení.

Za kontrolu zaplaťte

Mišovič verí, že na súde uspeje. Spolu s ním je na rovnakom vyvlastňovacom dekréte aj Ján Kadlec. Ten sa o pozemok súdil už v roku 2004 a Krajský súd v Prešove rozhodol, že vyvlastnenie nebolo oprávnené. Najmä preto, že im rozhodnutie o vyvlastnení mesto v roku 1950 ani len nedoručilo, čím im znemožnilo vyzdvihnúť si prípadnú náhradu za pozemok v štátnej sporiteľni. Súd sa tiež stotožnil s tvrdením, že sa vyvlastňovalo podľa už neplatného zákona. Vydanie pozemku alebo náhradného pozemku Kadlecovcom mal podľa súdu riešiť pozemkový úrad v Poprade.

Kadlecovci úrad vyzvali, aby konal, minulý rok. Právnik úradu Jozef Nečas vysvetľuje, že úrad čaká na vyjadrenie mesta Starý Smokovec, resp. nástupcu Vysoké Tatry. Pôvodné rozhodnutie o vyvlastnení Kadlecovcov už zrušil, no pre vydanie nového potrebuje od mesta presnú identifikáciu parciel a presný zápis, ktoré parcely sú zastavané a či sú zastavané aj parcely Kadlecovcov. „Mesto na našu žiadosť uviedlo, že nemá potrebné doklady a snaží sa ich získať z iných zdrojov.“ Na doplnenie dôkazov vyzval úrad aj Kadlecovcov.

Mesto dostalo na bytovky dotáciu 7,7 milióna od ministerstva výstavby a úver od Štátneho fondu rozvoja bývania. Najvyšší kontrolný úrad a ministerstvo už dostali podnet na kontrolu, či nedošlo k zneužitiu dotácie. Zložitú situáciu štát zatiaľ neskúmal. Úrad postúpil podnet kontrolórovi mesta Vysoké Tatry, ministerstvo zase Krajskému stavebnému úradu Prešov. Ten od Mišoviča za preskúmanie stavebného povolenia žiada správny poplatok 500 korún, ak chce, aby vec skúmal.

„Nerozumiem tomu. Ja ich upozorňujem, že mohli byť zneužité štátne peniaze, a oni chcú, aby som platil,“ čuduje sa Mišovič. „Nevzdám to, vydržím to aj desať rokov do Štrasburgu,“ hovorí rovnako odhodlane ako Magdolen.

Mišovičovci sa pripravujú na súd, dokumentov majú dva šanóny.

Prvé bytovky vo Vysokých Tatrách po 30 rokoch vyvolali spory.

Podrobne monitorujeme:

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...