BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Reklama:

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

20. 04. 2018

Zdroj: Róbert Turza, hnonline.sk

Priemyselný park Haniska. Zatiaľ čo jeden je pri Prešove, jeho menovec čoskoro vyrastie priamo pri Košiciach. Podľa informácii HN, by do parku mal zavítať aj hráč z oblasti automobilového priemyslu.

Ministerstvo hospodárstva sa k pripravovanej investícii odmieta vyjadriť. Šéf rezortu Peter Žiga zatiaľ médiám povedal, že v hre sú viacerí investori. „Hovoríme asi o piatich potencionálnych investoroch. Tým máme záujem poskytnúť toto územie. Nový park je 10 kilometrov od Košíc v katastri šiestich obcí a v priamom susedstve US Steel, končí tam tiež širokorozchodná trať,“ uviedol šéf hospodárstva.

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát. Košická oceliareň je totiž priamym dodávateľom pre automotive segment.​

Celková výmera nového priemyselného parku rozprestierajúceho sa v bezprostrednej blízkosti košického letiska a obcí Čaňa, Geča, Haniska, Sokoľany, Šaca a Valaliky, má byť na úrovni 250 hektárov. Nie je vylúčené, že na jednom piesočku sa pomestí viacero investorov.

Nemecká kvalita na východe

Jedným z možných hráčov, ktorý by na východ Slovenska mohol prísť je nemecký výrobca luxusných vozidiel BMW. Správu zverejnil ako prvý týždenník Koment.

Informácie o tom, že by mal záujem o výrobu na našom trhu kolovali médiami už pred rokmi. A to konkrétne v rokoch 2012 a 2013, no automobilka ich vždy dementovala. Tentokrát však výrobca nepovedal svoje áno ani nie.

„Zatiaľ nepadlo finálne rozhodnutie na vytvorenie nového výrobného závodu. BMW Group priebežne zvažuje, ktoré krajiny sú vhodné pre budúcu produkciu. Ak budúci dopyt prekročí dostupnú kapacitu, nemožno vylúčiť možnosť rozšírenia výrobnej siete BMW Group o ďalšiu polohu v dlhodobom horizonte,“ uviedla pre HN hovorkyňa nemeckej spoločnosti Sandra Schillmöller.

Kompaktné elektromobily z Číny

Ďalším hráčom, ktorý by mohol prejaviť záujem o priestory a takisto spĺňa podmienky automobilového výrobcu je čínska spoločnosť vyrábajúca elktromobily Zhi Dou. Tá sa nad naším trhom rozhoduje už zopár mesiacov.

Podľa informácii HN je okrem Slovenska pre spoločnosť zaujímavým hráčom aj Rumunsko. To ponúka pre potenciálnych investorov dotácie až do 50 percent investície. Naše ministerstvo hospodárstva pritom ponúka podnikom dotáciu do výšky 35 percent. Konečné rozhodnutie čínskej automobilky o tom, kde bude nakoniec pôsobiť, by malo padnúť na jeseň.

Linglong potrebuje nutne miesto

Ďalším hráčom, ktorý by mohol okupovať časť nového priemyselného parku, je čínsky gumárenský gigant Linglong. Ten má v Európe záujem vytvoriť výrobný závod. Pôvodne bol rozhodnutý pre Moravu. Tam však podľa informácii HN nenašiel dostatočný priestor. Výrobca totiž potrebuje pre svoju prevádzku súvislých sto hektárov, ktoré by v Košiciach nájsť vedel.

„Existujú plány na výstavbu budúcich výrobných závodov v Európe a Severnej Amerike. Spoločnosť Linglong sa usiluje dostať medzi top 10 svetových výrobcov pneumatík a dosiahnuť ročnú kapacitu 90 miliónov kusov pneumatík do roku 2020,“ uviedla minulý rok pre HN čínska firma.

Rok 2020 výrobcu tlačí aj preto, že má zazmluvnenú poprednú európsku automobilku z Nemecka. O ktorú ide však nekonkretizovala. Môže ísť napríklad aj o BMW, čím by subdodávateľ mohol sídliť v bezprostrednej blízkosti odberateľa.

Žiadosť o vyvlastnenie pozemkov

Ministerstvo hospodárstva tento týždeň predložilo vláde žiadosť o vyvlastnenie pozemkov s rozlohou viac ako 250 hektárov v katastrálnom území Čaňa, Geča, Haniska, Sokoľany, Šaca a Valaliky. „Uvedené územie má veľmi veľa vlastníkov. Preto sme sa rozhodli pre túto formu,“ uviedol Žiga po rokovaní vlády na margo vyvlastňovania.

O tom, s kým vláda rokuje, odmietol hovoriť. „Potencionálnym investorom prekáža, ak sa ich meno prezradí. Hovoríme asi o piatich potencionálnych investoroch, ktorý by mohli vytvoriť tisícky pracovných miest. Sú to väčšinou veľké zahraničné firmy z Európy i Ázie,“ dodal Žiga.

Podrobne monitorujeme:

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...