Ako siať mrkvu?

Reklama:
12. 12. 2016

Zdroj: Roman, poctivepotraviny.sk

Reklama:

Mrkva je typická zelenina pestovaná v tzv. druhej trati. Skoré odrody (karotky) sú určené pre skorú jarnú výsadbu – majú krátke vegetačné obdobie a sú ideálne na konzumáciu v surovom stave. Poloskoré a neskoré odrody mrkvy prinášajú bohatšie výnosy a sú vhodné na uskladnenie alebo iné spracovanie.

Kedy vysiať mrkvu

  • skorá mrkva sa najčastejšie seje v marci a apríli – prípadne sa však môže siať ako následná plodina po zelenine z prvej trate (viac info o výsadbe zeleniny podľa tratí v článku Stratégia výsadby zeleniny) až do júna,
  • neskorá mrkva sa seje najmä v apríli a máji – pri nákupe osiva si vždy prečítajte informácie o vhodnom termíne výsevu uvedené na obale.

Ako pripraviť pôdu

Mrkva nemá rada kyslé pôdy (kyslú pôdu však môžete už na jeseň upraviť vápením). Pri dodržiavaní vyššie spomínanej stratégie výsadby zeleniny väčšinou nie je zvlášť potrebné pôdu priamo pred výsevom mrkvy hnojiť. Ak predsa, zvykne sa použiť superfosfát (30 g/m2) plus draselná soľ (30 g/m2) a liadok vápenatý (10 g/m2 pred výsevom, ďalších 10 g po vzídení rastliniek a ešte 10 g po vyjednotení rastliniek). Hnojivo vždy zapracujte do pôdy, napríklad motykou.

Ako vysiať mrkvu

Vzhľadom k nepatrnej veľkosti mrkvových semienok ich záhradkári občas zamiešajú v miske s trochou vlhkého piesku a vysievajú aj s pieskom. Mrkvové osivo možno tiež kúpiť vo forme výsevných pásikov z vodorozpustnej fólie. Pri troche pozornosti sa samozrejme dajú ručne siať aj čisté voľné semienka mrkvy. Seje sa na prekyprenej pôde zbavenej buriny do riadkov vzdialených od seba 20 cm, do ryhy hlbokej 2 cm. Po výseve treba ryhy zasypať a ušliapať alebo inak utlačiť. Mrkva schádza pomerne pomaly (cca 10 až 14 dní), preto sa oplatí označiť si riadky paličkami alebo iným spôsobom.

Starostlivosť o mrkvu

Keď majú rastlinky už 4 lístky, je čas ich vyjednotiť – kým skoré odrody jednotíme na cca 4 cm, neskoré odrody až na vzdialenosť rastlín cca 9 cm. Je dobré s tým počítať už pri výseve, aby ste nemuseli pri vyjednotení odstrániť príliš veľa rastliniek. Následne si mrkva vyžaduje pravidelné kyprenie pôdy a odstraňovanie buriny, pravidelnú zálievku a prípadne prihnojenie. Asi po troch mesiacov možno podporiť lepšiu úrodu prebierkou mrkvy – premysleným zberom niektorých mrkiev ponecháte viac priestoru na rast tých zvyšných.

Zber mrkvy

Veľmi orientačne možno uviesť ako termín zberu skorej mrkvy júl, ako termín zberu neskorej mrkvy prelom októbra a novembra (v každom prípade pred príchodom mrazov!). Mrkva sa zberá vybratím riadku pomocou rýľa. Vňať možno jednoducho „odkrútiť“ a mrkvu vytriediť – nepoškodené korene možno uskladniť, poškodené čo najskôr skonzumovať alebo spracovať.

Úradné dokumenty

I/18 Prešov, Levočská - Obrancov mieru križovatka, most, stavebné povolenie

Rozhodnutie Okresného úradu Prešov, Odbor cestnej dopravy a pozemných komunikácií, číslo OU-PO-OCDPK-2017/007147-04 zo dňa 17. 2. 2017.

Diaľnica D1 Prešov západ - Prešov juh, oznámenie o začatí konania o predĺžení platnosti stavebného povolenie

Verejná vyhláška, ktorou sa oznamuje začatie konania o predĺžení stavebného povolenia, č. j. 10424/2017/SCDPK-C240/12922 zo dňa 16. 2. 2017 pre stavbu "Ďiaľnica D1 Prešov západ - Prešov juh".

I/18 Prešov, Levočská - Obrancov mieru, Úprava trolejového vedenia, oznam o začatí stavebného konania

Verejná vyhláška, ktorou Prešovský samosprávny kraj, Úrad Prešovského samosprávneho kraja, Odbor dopravy, oznamuje začatie stavebného konania a nariadenia ústneho konania, č. j. 02416/2017/OOD-002 zo dňa 10. 2. 2017 pre stavbu...

Poznámky k zákonom

Môže mi úrad doručiť zásielku, ak dlhodobo nie som doma?

Pri doručovaní úradných rozhodnutí v správnom konaní sa často stretávam s takzvanou fikciou...

Neoznámenie trestného činu. Povinnosť oznámiť trestný čin. Mám takú povinnosť alebo nie?

Som povinný oznámiť trestný čin alebo podozrenie z trestného činu? Kedy nie som povinný oznámiť...

Výkup pozemkov na obchvat: Nechcel čakať, vyplatia ho skôr

Národná diaľničná používa dvojaký meter, tvrdia vlastníci.

Dopravný expert: Nechoďme do diaľnic v polovičnom profile

Podobná diskusia o doprave, akú zažíva Prešov, čaká aj iné mestá. Obchvat Prešova sa prehodnocuje a...

Ani päťdesiat úradných pečiatok vám nepomôže, keď si niekto spomenie, že práve váš dom je treba chrániť pre budúce generácie

Mal by štát zrušiť povolenie na zbúranie funkcionalistickej vily v pražských Petřinách? Hosťami...

Na prebratie zásielky bude viac času

Úradná zásielka adresovaná občanovi napríklad zo stavebného úradu je považovaná za doručenú na...

Jarovce sa odvolali proti rozhodnutiu o vyvlastnení pozemkov pre diaľnicu D4

Obec už časť pozemkov pod diaľnicu NDS predala, ďalšie pozemky potrebuje z dôvodu, že zmeny a...

Pozemkové úpravy a ochrana pôdy

Motto: Bohatý hospodár nepredáva svoj majetok.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Trenčín: Vyvlastnenie vo verejnom záujme

O občianskom spolunažívaní by vedel rozprávať asi každý z nás. Obyvatelia ulice Jahodová v Trenčíne...