Ako sa zbaviť Harabina

Reklama:

Ústavný súd je zvyknutý pracovať na politickú objednávku. Kto neverí, nech sa zamyslí, prečo sa od januára 2008 nebol schopný ani predbežne zaoberať zákonom, ktorým sa Ficova vláda zmocňuje pozemkov pod chystanými diaľnicami.

24. 08. 2009

Zdroj: Lukáš Fila, sme.sk

Štyria sudcovia Najvyššieho súdu majú najskôr pravdu, že voľba Harabina za predsedu súdu nebola v súlade s ústavou. Či to bude zaujímať aj Ústavný súd závisí od toho, kto bude vo vláde.

Štefan Harabin nemá svojich päť rokov na čele Najvyššieho súdu istých. Ak sa na Slovensku zmení zloženie vlády, môže sa stať, že ústavná sťažnosť, ktorou štyria sudcovia Najvyššieho súdu žiadajú zrušenie Harabinovej voľby, bude úspešná. Väčšina argumentov, s ktorými sa sudcovia obracajú na Ústavný súd, znie rozumne. Ak je niekto súčasťou výkonnej moci a preto sa ho netýkajú ostatné práva a povinnosti sudcov, prečo by mu malo ostať zrovna právo kandidovať za šéfa Najvyššieho súdu?

Nie je Harabin natoľko prepojený s HZDS, že už nikto nikdy neuverí, že dokáže byť skutočne nezávislý od politiky? Dajú sa siedmi členovia Súdnej rady, ktorí ministrovi Harabinovi vďačili za funkcie v justícii, naozaj považovať za nezávislých voliteľov? Pričom k faktom uvedeným v sťažnosti treba dodať, že Viera Petríková, ktorá bola jednou z nich, sa odvtedy stala ministerkou, s čím teoreticky mohla rátať už pri hlasovaní, čo by len znásobilo jej konflikt záujmov. Škoda, že ústava nehovorí nič o slušnosti či morálke, čiže najvážnejší argument, prečo by viacnásobný klamár s nevyjasnenými priateľskými stykmi s údajným narkobarónom nemal šéfovať súdnictvu, sa do ústavnej sťažnosti vôbec nedostal.

Celá voľba Harabina bola politická. Jednohlasný výsledok dokazoval, že odchádzajúceho ministra podporili nielen tí členovia Súdnej rady, ktorých držal priamo pod krkom, ale aj ľudia vďačiaci za členstvo Smeru. Nehovoriac o Gašparovičovi, ktorý podľa štvorlístka trúfalcov z Najvyššieho súdu „zbytočne rýchlym rozhodnutím“ o Harabinovom vymenovaní „bez preverenia legality postupu jeho výberu“ nesplnil požiadavky kladené na výkon prezidentských právomocí. Naopak, Gašparovič podľa sudcov postupoval tak, že v žiadnom prípade nemohlo dôjsť k splneniu „podmienok dobrej viery, zásady proporcionality a zákazu svojvôle“.

Lenže toto všetko bude Ústavnému súdu jedno, keďže sám je zvyknutý pracovať na politickú objednávku. Kto neverí, nech sa zamyslí, prečo sa od januára 2008 nebol schopný ani predbežne zaoberať zákonom, ktorým sa Ficova vláda zmocňuje pozemkov pod chystanými diaľnicami. Alebo prečíta si odlišné stanovisko k otázke ústavnosti Špeciálneho súdu, kde prehlasovaná menšina ústavných sudcov vysvetľuje, že zrušenie Špeciálneho súdu bolo prípadom „neprimeraného súdneho aktivizmu“, ktorý „vyvoláva závažné otázniky, či väčšina pléna konala v súlade s ústavou“. V inej časti podozrievajú dokonca kolegov z hrubého porušenia niekoľkých ustanovení ústavy.

Politické ovládnutie všetkých rozhodujúcich súčastí justície od Súdnej rady po Ústavný súd je tragédiou. A znamená, že je iba jedna šanca, ako by práve podaná ústavná sťažnosť mohla zbaviť Harabina funkcie. Ak chcete zmenu na čele Najvyššieho súdu, choďte hlasovať za zmenu vo vláde.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...