Ako Vás môže štát alebo samospráva pripraviť o majetok?
Na Slovensku sa stále nedôstojne vyvlastňuje
Mrkva obyčajná - Daucus carota - patrí do čeľade mrkvovité (Apiaceae), spoločne so zelerom, petržlenom, paštrnákom, rascou, kôprom a ďalšími.
Dnešné kultúrne odrody pochádzajú z planej formy, ktorá sa bežne vyskytuje aj u nás hojne ako burina. Mrkva je botanicky dvojročná rastlina, v prvom roku vytvára koreň a prízemnú ružicu listov, v druhom roku kvetné byle, ktoré sú zakončené okolíkom. Pre záhradnícke účely ju pestujeme ako jednoročnú, na semená ako dvojročnú rastlinu. Konzumnou časťou je koreň, ktorý je oranžovo sfarbený, ale sú známe aj biele, žlté a pestro sfarbené odrody.
Mrkva je obľúbená a veľmi rozšírená. Cenná je najmä pre vysoký obsah provitamínu A, vitamínov B1, B2, PP. Taktiež obsahuje široké spektrum minerálnych látok a cukry. Uplatnenie má ako čerstvá zelenina pri príprave rôznych pokrmov, ale tiež ju možno spracovávať mrazením, sušením a nakladaním.
Mrkva nemá zvláštne nároky na polohu, pôdu však potrebuje, pre optimálny vývin koreňov, ľahšie, priepustné, záhrevné a bez kameňov. Najvyššie hlinitopiesočnaté, piesočnatohlinité, ílovitohlinité s obsahom humusu. Na rovnaké miesto ju vysievame s odstupom 4-6 rokov, ostatne ako všetky zeleniny. Mrkva neznáša hnojenie maštaľným hnojom, na ktorý reaguje praskaním a rozvetvovaním. Preto ju zaraďujeme do II. alebo lepšie do III. triedy.
Číslovanie tried zodpovedá ročným odstupom od hnojenia pozemku hnojom, pozemok by sa mal hnojiť maštaľným hnojom raz za 4 roky, v prvom roku je to teda I. trieda, v druhom II., atď.
Mrkva tiež potrebuje dostatok vápnika v pôde pre dobrý výnos.
Odrody mrkvy sa odlišujú dĺžkou vegetačnej doby, tvarom a v poslednej dobe aj farbou koreňov. Karotky majú koreň kratší, tupo zakončený, sú krehkejšie. neskoré mrkvy sú väčšie, tuhšie, aby zniesli menej šetrnú manipuláciu.
Je závislý od použitej odrody a účelu zberu. Skoré a kŕmne odrody vysievame čo najskôr na jar, hneď ako to stav pôdy dovolí, odrody pre jesenný zber a skladovanie sejeme podľa skorosti až do polovice júna, aby sme predišli nadmernému dozrievaniu mrkvy.
Na záhony, ich šírka je zvyčajne 120 - 150cm. Na záhonoch sa vysieva do riadkov vzdialených od seba 35 cm, alebo do dvojriadkov, vzdialených od seba 45cm.
Na záhony, ktoré sú od seba vzdialené 50 - 70cm, horná časť záhonov je široká 15 cm. Na jeden balík sa vysieva do jedno alebo dvoch riadkov.
Spôsob organizácie pestovateľskej plochy závisí na pôdnom druhu ktorý máme na pozemku, vlahových pomeroch a účelu pre ktorý mrkvu pestujeme. Na ľahkých pôdach používame záhonový spôsob, naopak na ťažkých pôdach volíme záhony. U mrkvy ktorá je určená pre zber menších koreňov volíme hustejšie spony, a naopak.
Pre záhradkárov sú vhodné výsevné pásiky, kde sú semená už rozmiestnené do určitej vzdialenosti. Vyššie investície do osiva ušetria čas za následné prerezávanie (pretrhávanie rastliniek v riadku tak aby zvyšné mali dostatok priestoru pre svoj vývoj).
Zodpovedá požadovanej konečnej veľkosti koreňov a klíčivosti osiva. Hustotu jedincov ovplyvňujte hustotou výsevu. Mrkva klíči oproti ostatným zeleninovým druhom pomerne pomaly, preto ju záhradkári využívali na spôsob zmiešanej kultúry.
Pri tom sa spoločne s výsevom mrkvy vysieva do rovnakých riadkov reďkovka, ktorá klíči skoro a značkuje nám riadky, čo je praktické pri okopávaní. Reďkovka sa potom zožne v čase, keď sa mrkva začína rozrastať.
Mrkva má, rovnako ako ostatná koreňová a listová zelenina, schopnosť kumulovať nitráty. To je potrebné mať na pamäti a mrkvu nehnojiť počas vegetácie, a už vôbec nie v čase priberania koreňov. Zelenina s veľkým obsahom nitrátov môže významne poškodiť vývoj plodu.
Provitamín A, ako prekurzor vitamínu A, rovnako ako vitamín A je rozpustný iba v tukoch. To je potrebné mať na pamäti, a do mrkvového šalátu kvapnúť trochu napr. olivového oleja.
Je užitočné ich vedieť aj pri domácom pestovaní mrkvy.
Rastlina je dvojročná a cudzoopelivá.
Nižšie je odkaz na stránku s videom o výseve mrkvy do hroblí (mrkva a hroble, hrobľa).
Pravidelne zjari sejeme na záhony do riadkov petržlen a mrkvu. Väčšina z nás už má za sebou nejednu skúsenosť s rôznou kvalitou pôdy a krátkymi alebo deformovanými koreňmi. Nový spôsob pestovania zahŕňa pestovanie koreňovej zeleniny na záhonoch.
Riadky vyzerajú podobne ako pri pestovaní zemiakov, len s tým rozdielom, že ich pripravíme hneď na začiatku, pred výsevom. Na klasicky spracovanom záhone, dobre prekyprenom a už vyhnojenom (k mrkve ani petržlenu nedávame hnoj!) nakopčíme hrobčeky podobne ako u zemiakov, ale budú mierne širšie, v rozmedzí 50 - 60 cm.
Hornú časť nenecháme špicatú, ale zarovnáme ju. Do takto pripravenej hroble sejeme dvoj riadok mrkvy alebo petržlenu. Korene budú mať pod sebou dostatok pôdy pre rast, budú dlhšie, krajšie a určite sa budú aj ľahšie žať.
Hrobčeky sa dajú pripraviť vopred, 2 až 3 týždne pred výsevom, lepšie potom sadnú. Hrobčeky prinášajú výborné pestovateľské výsledky najmä na ťažších pôdach, ale lepšiu úrodu zaznamenáme všade.
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.
Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.
Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...
Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...
Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.
V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.
Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...
Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...
Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.
Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...
Neviem pochopiť, prečo je také ťažké prestať sladiť kávu alebo čaj, veď stačí týždeň zaťať zuby a vydržať, hovorí Adela Penesová, ktorá sa venuje pacientom s obezitou a cukrovkou či s vysokým krvným...
Behaviorálny ekonomik Dan Ariely, autor Predictably Irrational (Predpovedateľne Neracionálne), používa klasické ilúzie a jeho vlastné neintuitívne (a niekedy až šokujúce) výsledky výskumu na odhalenie toho, že pri rozhodovaní nie...
Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.
Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.
Primátorka katalánskej metropoly sa odhodlala k odvážnemu kroku. Budú Barcelonu nasledovať ďalšie...
K zimnému štadiónu by mala podľa predstavy projektanta pribudnúť tréningová hala, nový prístup zo svetelnej križovatky.
Národná rada Slovenskej republiky schválila zmenu základného predpisu samosprávy, zákona č. 369/1990 Z. z. o obecnom zriadení. Prinášame úplné znenia zákona s účinnosťou od 1. apríla 2018.
Na sieti Youtube môžete sledovať záznam zo zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Prešove.
Zámer hovorí o ročnej kapacite separačnej a drviacej linky 40 tisíc ton. Mala by sa nachádzať na pozemkoch vo vlastníctve Mesta Prešov, ktoré mesto vlastní v katastrálnom území bezprostredne susediacej obce Záborské v areáli...